Gazeta Podatkowa nr 61 (1206) z dnia 30.07.2015
Zmiana umowy rachunku bankowego
Bank, w którym od kilku lat posiadam konto osobiste i oszczędności w postaci lokat, dostarczył mi nowy regulamin. Są w nim niekorzystne dla mnie zapisy zwiększające opłaty za prowadzenie rachunku. Czy taki regulamin mnie obowiązuje i czy mogę bez konsekwencji rozwiązać umowę dotyczącą konta? Jeżeli tak, to czy muszę także rozwiązać umowy lokat?
Umowa rachunku bankowego jest umową o charakterze ciągłym. Świadczenia wynikające z umowy mają bowiem charakter powtarzalny (podobnie jak umowy o dostarczanie mediów). Charakterystyczna dla tego typu zobowiązań jest ich zmienność w trakcie trwania umowy. Umowa rachunku bankowego uregulowana jest zarówno w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.), jak i w ustawie Prawo bankowe. Możliwość rozwiązania umowy rachunku bankowego zawartej na czas nieoznaczony wynika z art. 730 K.c. i w odniesieniu do klienta banku może nastąpić w każdym czasie.
W przypadku gdy w trakcie trwania umowy klient otrzymał nowy regulamin, należy traktować go jako wzorzec umowy. Wzorcem umowy są ogólne warunki umów, wzory umów, czy właśnie regulaminy. Jak wynika z art. 3841 K.c. wzorzec wydany w czasie trwania stosunku umownego o charakterze ciągłym wiąże drugą stronę, jeżeli zostały zachowane wymagania określone w art. 384 K.c., a strona nie wypowiedziała umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia. Jeżeli zatem Czytelnik po otrzymaniu nowego regulaminu nie zareaguje, to wejdzie on w życie i strony będą nim związane. Jeżeli natomiast nie jest zadowolony z jego treści, powinien niezwłocznie, najlepiej w ciągu kilku dni od otrzymania pisma z banku, wysłać do banku wypowiedzenie umowy rachunku bankowego, powołując się na brak akceptacji nowego wzorca umowy. Termin na wysłanie wypowiedzenia jest nieprecyzyjny, aby jednak uniknąć sporów interpretacyjnych, warto dokonać wypowiedzenia maksymalnie w terminie 7 dni od otrzymania pisma z banku.
Skutkiem wypowiedzenia umowy będzie zamknięcie dotychczasowego rachunku bankowego. W przypadku gdy klient posiada w przedmiotowym banku także lokaty, ich dalszy los zależy od treści umów o ich prowadzenie. Jeżeli są to standardowe lokaty, których prowadzenie jest uniezależnione od posiadania konta w danym banku, wypowiedzenie umowy rachunku bankowego nie będzie miało wpływu na ich dalszy byt. Jeżeli natomiast były one powiązane z założeniem i posiadaniem rachunku w danym banku (większość lokat promocyjnych), wskutek wypowiedzenia bank będzie uprawniony do zamknięcia lokat, co odbije się na zgromadzonych odsetkach.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|