Gazeta Podatkowa nr 99 (2078) z dnia 11.12.2023
Świadczenie z polisy na życie nie podlega opodatkowaniu
Moja mama wiele lat przed śmiercią podpisała polisę na życie. Niedawno zmarła. Otrzymałem informację, że w związku z zawartą polisą zostanie wypłacona mi - jako beneficjentowi - kwota 200 tys. zł. Czy kwota ta wchodzi do spadku? Czy muszę dokonać zgłoszenia na formularzu SD-Z2, aby nie płacić z podatku?
Ubezpieczenie osobowe może dotyczyć - m.in. przy ubezpieczeniu na życie - śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku. Ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Przewiduje to art. 831 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.). Może również zawrzeć umowę ubezpieczenia na okaziciela. Każde z powyższych zastrzeżeń ma prawo zmienić lub odwołać w każdym czasie. Jeżeli wskazano kilka osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia, a nie oznaczono udziału każdej z nich w tej sumie, ich udziały są równe.
Roszczenie o wypłatę sumy ubezpieczenia nie staje się w omawianym przypadku składnikiem majątku ubezpieczonego. Powstaje ono dopiero z chwilą jego śmierci i bezpośrednio na rzecz uposażonego określonego na podstawie powołanego przepisu, nie zaś na rzecz następców prawnych ubezpieczonego. Dlatego też suma ubezpieczenia osobowego przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. W okresie poprzedzającym śmierć ubezpieczonego uposażonemu - ani tym bardziej samemu ubezpieczonemu - nie przysługuje roszczenie o jej wypłatę. Czytelnik nie musi zatem doliczać otrzymanego świadczenia do spadku (jeśli jest spadkobiercą) i uwzględniać tej kwoty w zgłoszeniu SD-Z2 czy w zeznaniu SD-3. Niektóre czynności czy zdarzenia prawne, pomimo że nie stanowią darowizny czy nie są związane z dziedziczeniem, podlegają ustawie o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.). Przykładowo podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski tytułem nieodpłatnej renty, użytkowania oraz służebności czy praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. W katalogu czynności objętych omawianym podatkiem nie mieści się natomiast zdarzenie, o którym mowa w pytaniu, tj. nabycie środków z tytułu ubezpieczenia na życie. Należy pamiętać, że katalog ten ma charakter zamknięty. Zatem, pomimo tego że takie przysporzenie poprawia sytuację finansową beneficjenta podobnie jak darowizna, nie podlega wspomnianej ustawie podatkowej.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|