Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018
Służebność mieszkania i umowa dożywocia
Moja mama mieszka samotnie w lokalu, który jest jej własnością. Wymaga ona praktycznie nieustannej opieki. Zaproponowała, że może podarować mojej córce mieszkanie w zamian za opiekę. Czy można taką umowę podpisać, z takim skutkiem, że mama zawsze będzie miała zagwarantowane prawo do nieodpłatnego przebywania w tym mieszkaniu, niezależnie od tego co w przyszłości miałoby się dziać z tym mieszkaniem?
Z uwagi na to, że mama Czytelnika dysponuje mieszkaniem na prawie własności (lokal stanowi zatem nieruchomość), w grę wchodzą dwa rozwiązania.
Po pierwsze, mieszkanie można obciążyć służebnością - służebnością osobistą mieszkania. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. Uprawniony może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się w umowie, a w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.
Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym, które podlega ujawnieniu (wpisowi) w księdze wieczystej. W celu ustanowienia służebności w ramach odrębnej czynności prawnej, oświadczenie właściciela, który obciąża swoją nieruchomość ograniczonym prawem rzeczowym (np. służebnością osobistą - służebnością mieszkania), wymaga formy aktu notarialnego.
Po drugie, właściciel mieszkania może podpisać umowę dożywocia. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (tzw. umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Określa to art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Podobnie jak służebność, również dożywocie ujawniane jest w księdze wieczystej nieruchomości. Sprawia to, że potencjalny nabywca od razu uzyska informację, że nieruchomość obciążona jest wspomnianym prawem. Ponieważ wpis będzie ujawniony, nikt nie będzie mógł zasłaniać się nieznajomością tego stanu rzeczy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|