Gazeta Podatkowa nr 22 (1897) z dnia 17.03.2022
Wycofanie się z umowy dożywocia
Otrzymałem od babci mieszkanie na mocy umowy dożywocia. Babcia zajmuje jeden pokój i korzysta z pomieszczeń wspólnych. Ja korzystam z pozostałych dwóch pokoi. Moje relacje z babcią znacznie się pogorszyły. Czy istnieje możliwość rozwiązania lub skrócenia umowy dożywocia na wniosek jednej ze stron?
Zasadniczo nie. Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości jej nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. O ile umowa nie stanowi inaczej, powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Niewątpliwie umowa ta ma szczególne znaczenie dla zbywcy nieruchomości, dla zapewnienia mu bezpieczeństwa. Z tego powodu możliwość rozwiązania takiej umowy jest mocno ograniczona. W myśl przepisów w wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. Tak stanowi art. 913 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Wypadek "wyjątkowy" w rozumieniu powyższego przepisu zachodzi wówczas, gdy dochodzi do krzywdzenia dożywotnika i złej woli po stronie nabywcy nieruchomości. Samo uznanie, że stan stosunków między stronami umowy dożywocia jest taki, iż nie można wymagać od nich, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, nie stanowi wystarczającej przesłanki rozwiązania umowy z uwagi na wyjątkowy charakter tej instytucji (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. akt V ACa 132/20). Zatem omawiana regulacja ma na celu większą ochronę trwałości stosunku dożywocia i utrudnienie możliwości jej rozwiązania w trybie jednostronnego oświadczenia woli strony umowy.
W sytuacji gdy relacje między stronami umowy są złe, w pierwszej kolejności należy sięgnąć do rozwiązania mniej nadzwyczajnego. Przewiduje się, że jeśli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień (art. 913 § 1 K.c.). Z treści pytania wynika, że właśnie taki scenariusz może ewentualnie zostać zrealizowany w przypadku Czytelnika - nie wydaje się bowiem, aby istniały podstawy do rozwiązania umowy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|