Gazeta Podatkowa nr 5 (1462) z dnia 15.01.2018
Podatek od umowy dożywocia
Moi rodzice postanowili przekazać mojemu synowi dom jednorodzinny. Umowa ma przybrać formę umowy dożywocia - aż do śmierci chcą, żeby "obdarowany" zapewnił im dach nad głową. Czy od takiej umowy wnuk zapłaci podatek?
Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. W takim przypadku nabywca powinien, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Z tego wynika, że na nabywcy ciążą bardzo określone zobowiązania, w tym o charakterze majątkowym. Tym samym taka umowa nie jest umową darowizny i z tego powodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Umowa dożywocia podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych bez względu na pokrewieństwo. Podstawę opodatkowania przy umowie dożywocia stanowi wartość rynkowa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Stawka podatku wynosi natomiast 2% od podstawy opodatkowania. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy dożywocia. Stanowi o tym art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150). Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy nieruchomości. Umowa o dożywocie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, w związku z czym podatek od czynności cywilnoprawnych pobierze notariusz, pełniący także rolę płatnika i wpłaci go na rachunek organu podatkowego.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|