Gazeta Podatkowa nr 34 (2117) z dnia 25.04.2024
Opłaty obciążające biorącego w użyczenie mieszkanie
Siostra znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, po rozstaniu z partnerem nie ma gdzie mieszkać. Finanse siostry nie pozwalają jej na wynajęcie mieszkania. Chciałbym umożliwić jej zamieszkanie w lokalu, którego jestem właścicielem. Nie zamierzam pobierać czynszu za najem, siostra miałaby ponosić jedynie opłaty eksploatacyjne bezpośrednio związane z korzystaniem przez nią z tego mieszkania. Jaką umowę powinniśmy w tej sytuacji podpisać i jakie koszty mogą obciążać siostrę?
Z pytania wynika, że Czytelnik nie chce swojego mieszkania wynająć. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zawarcie umowy użyczenia. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu.
Biorący do używania np. mieszkanie ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Mowa o tym w art. 713 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.). Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Umowa użyczenia, motywowana najczęściej bezinteresownością i chęcią przyjścia z pomocą osobom bliskim, ma na celu przysporzenie przez użyczającego korzyści biorącemu rzecz w użyczenie, który bezpłatnie może korzystać z rzeczy użyczającego. Nie jest to umowa wzajemna, bowiem świadczeniu użyczającego nie odpowiada świadczenie biorącego, nie jest on zobowiązany do żadnych świadczeń na jego rzecz. Wspomniany przepis (art. 713 K.c.) stanowi, iż biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Poprzez zwykłe koszty utrzymania należy rozumieć wydatki i nakłady pozwalające zachować rzecz w stanie niepogorszonym, utrwalającym jej właściwości i przeznaczenie. Chodzi więc o koszty, których poniesienie narzuca niezbędna potrzeba zachowania określonego stanu rzeczy. Za takie uważa się przykładowo koszty konserwacji, bieżących remontów czy drobnych napraw (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 9 kwietnia 2013 r., sygn. akt I ACa 35/13).
Natomiast wydatki związane np. z ubezpieczeniem nieruchomości oraz podatkami nie obciążają biorącego rzecz do używania. Mają one charakter stały, związany z samym faktem istnienia rzeczy i niezależne od stosunku prawnego łączącego strony. Gdyby obciążenia te przerzucić na biorącego rzecz do używania, umowa użyczenia traciłaby swój darmowy charakter, tj. takie opłaty stanowiłyby w istocie ekwiwalent za oddanie rzeczy do używania. Jest to bowiem umowa jednostronnie zobowiązująca.
Biorący rzecz w używanie ponosi jedynie zwykłe koszty związane z jej utrzymaniem.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|