Gazeta Podatkowa nr 76 (2159) z dnia 19.09.2024
Przejęcie terenu budowy podstawą odpowiedzialności
Zamierzam rozpocząć budowę domu. W pierwszym etapie prace zostaną zlecone profesjonalnemu wykonawcy, z którym zawrę umowę o roboty budowlane. Działka, na której będą prowadzone roboty budowlane, jest ogrodzona. Chciałbym zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za ewentualne szkody, do których może dojść na terenie budowy. Podobno wymaga to spisania z wykonawcą jakiegoś dodatkowego dokumentu. O jaki dokument chodzi?
Wykonawca realizujący inwestycję na podstawie umowy o roboty budowlane jest odpowiedzialny nie tylko za prawidłowe wykonanie powierzonego mu zadania, tj. zgodnie z przedłożonym projektem i zasadami wiedzy technicznej, ale może również ponosić odpowiedzialność za szkody powstałe na terenie, na którym inwestycja będzie realizowana, przy czym samo podpisanie umowy o roboty budowlane nie będzie wystarczające do odpowiedzialności za wystąpienie tych szkód.
W myśl przepisów, jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Przewiduje to art. 652 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). Z powyższego wynika zatem, że dla powstania tej odpowiedzialności konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek - faktycznej oraz prawnej. Faktyczna polega na rzeczywistym przekazaniu przez inwestora terenu budowy, co może polegać np. na wręczeniu kluczy do bramy/furtki ogrodzenia terenu budowy bądź na fizycznym "wprowadzeniu" wykonawcy na ten teren. Z kolei przesłanka prawna polega na spisaniu wspomnianego dokumentu (protokołu), który formalizuje przejęcie terenu budowy. Wykładnia językowa omawianego przepisu jednoznacznie uwypukla widoczny i w łatwy sposób weryfikowalny aspekt owego przekazania.
Należy pamiętać, że zawarte w art. 652 K.c. odesłanie do zasad ogólnych uzasadnia stwierdzenie, że przepis ten nie stanowi samodzielnej podstawy odpowiedzialności odszkodowawczej wykonawcy ani nie modyfikuje przesłanek odpowiedzialności wykonawcy za szkody wynikłe na terenie budowy w stosunku do tego, co wynika z zasad ogólnych. Skutkiem protokolarnego przejęcia terenu budowy może być wyłączenie odpowiedzialności inwestora na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na terenie budowy z działań lub zaniechań wykonawcy (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 21 grudnia 2021 r., sygn. akt V ACa 715/21). Co istotne, odpowiedzialność wykonawcy wynikająca z tego przepisu obejmuje nie tylko odpowiedzialność wobec stron uczestniczących w procesie budowlanym, ale również wobec osób trzecich. Co równie ważne, odpowiedzialność ta dotyczy zarówno szkód na osobie, jak i szkód na mieniu, co więcej - jest to zarówno odpowiedzialność deliktowa, jak i kontraktowa.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|