Gazeta Podatkowa nr 69 (1526) z dnia 27.08.2018
Zbycie spadku nie zwalnia z odpowiedzialności za długi
Otrzymałem spadek po ojcu. Drugim spadkobiercą jest mój brat. Złożyłem już oświadczenie o przyjęciu spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Z uwagi na planowany wyjazd zagraniczny chciałbym swój udział w spadku sprzedać - mój brat jest zainteresowany kupnem. Czy po podpisaniu tego rodzaju umowy zostanę zwolniony z odpowiedzialności za długi spadkowe?
Pytanie Czytelnika należy rozpatrywać w aspekcie relacji zewnętrznych oraz wewnętrznych. Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Tak wskazuje art. 1051 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Nie ma zatem wątpliwości, że Czytelnik ma prawo swój udział sprzedać, przy czym nabywcą jego udziału może być dowolna osoba (nie musi to być inny spadkobierca czy członek rodziny spadkodawcy). Należy pamiętać, że umowa zbycia spadku musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego (niezachowanie tej formy skutkuje nieważnością porozumienia stron).
W wyniku zbycia spadku nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy. Zbywca spadku zobowiązany jest do wydania tego, co wskutek zbycia, utraty lub uszkodzenia przedmiotów należących do spadku zostało uzyskane w zamian tych przedmiotów albo jako naprawienie szkody, a jeżeli zbycie spadku było odpłatne, także do wyrównania ubytku wartości powstałego przez zużycie lub rozporządzenie nieodpłatne przedmiotami należącymi do spadku. Zbywca może żądać od nabywcy zwrotu wydatków i nakładów poczynionych na spadek.
Nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna (art. 1055 § 1 K.c.). Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że Czytelnik po podpisaniu umowy sprzedaży swojego udziału w spadku nadal będzie odpowiadał za długi spadkowe. Oznacza to, że wierzyciele spadkowi będą mogli domagać się m.in. od niego spłaty całości bądź części zadłużenia. Inną natomiast kwestią są wzajemne ustalenia między stronami umowy. O ile umowa zbycia nie stanowi inaczej, nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych. Jeśli jednak wierzyciel uzyska taką spłatę od zbywcy (a ma do tego prawo, o czym była mowa wcześniej), wówczas zbywca ma stosowne roszczenie względem nabywcy spadku i może domagać się od niego zwrotu kwoty zapłaconej wierzycielowi spadkowemu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|