Gazeta Podatkowa nr 33 (1178) z dnia 23.04.2015
Co musi się znaleźć w umowie licencji?
W ramach prowadzonej jednoosobowej firmy świadczę usługi dla innych przedsiębiorców opracowując dla nich projekty graficzne, rysunki, prezentacje i tym podobne utwory. Do tej pory wszystko odbywało się bez pisemnego kontraktu, jednak nowy klient zaproponował zawarcie umowy licencji wyłącznej. Czym to się różni od dotychczasowych licencji udzielanych na podstawie wiadomości elektronicznych?
Umowa licencji wyłącznej wymaga dla swej ważności formy pisemnej. Zatem w przypadku ustaleń stron odnośnie udzielenia licencji bez zachowania formy pisemnej (np. w ramach wymiany poczty elektronicznej) zawarta umowa może mieć co najwyżej charakter licencji niewyłącznej.
Sama zaś licencja to inaczej umowa o korzystanie z utworu, przy czym licencja wyłączna przyznaje licencjobiorcy prawo wyłącznego korzystania z utworu na określonych w umowie polach eksploatacji, na danym terytorium i przez określony czas. Licencjodawca (tu: Czytelnik) nie będzie mógł wówczas udzielić licencji innym osobom na korzystanie z tego samego utworu na tych samych polach eksploatacji. Umowa taka może również zabraniać korzystania z utworu samemu licencjodawcy.
Umowa licencji wyłącznej musi też wyraźnie zastrzegać wyłączność korzystania z utworu w określony sposób, tj. na określonych polach eksploatacji. Jeżeli umowa nie zastrzega wyłączności korzystania z utworu w określony sposób, udzielenie licencji nie ogranicza udzielenia przez twórcę upoważnienia innym osobom do korzystania z utworu na tym samym polu eksploatacji - stanowiąc tym samym licencję niewyłączną. Ustawodawca przyjmuje bowiem, zresztą w interesie twórców, swoiste domniemanie na rzecz licencji niewyłącznej.
Umowa licencji może być zawarta na czas określony lub na czas nieokreślony. Warto jednak pamiętać, że licencję udzieloną na okres dłuższy niż 5 lat, uważa się po upływie tego terminu za licencję udzieloną na czas nieoznaczony. W braku odniesienia do zakresu czasowego licencji, licencjobiorca będzie mógł korzystać z utworu przez okres 5 lat na terytorium państwa, w którym ma swoją siedzibę. Po upływie tego terminu licencja wygaśnie.
Istotnym postanowieniem umowy licencji, od której jednak nie zależy ważność licencji, jest określenie wynagrodzenia należnego licencjodawcy. Nie ma jednak przeszkód, aby licencja była udzielona nieodpłatnie. Wówczas należy to wyraźnie zastrzec w umowie. Jeżeli bowiem z umowy nie wynika, że udzielenie licencji nastąpiło nieodpłatnie, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia (art. 43 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|