Gazeta Podatkowa nr 13 (1158) z dnia 12.02.2015
Wypłata z OC bez naprawy pojazdu
Pod koniec ubiegłego roku miałem kolizję na drodze z winy innego kierowcy. Zgłosiłem szkodę z jego polisy OC. Zakład ubezpieczeń nie wypłacił mi jednak odszkodowania, lecz dokonał na razie jego kalkulacji po kosztach naprawy. Wymaga jednak ode mnie przedłożenia faktur lub rachunków za naprawę. Czy towarzystwo ubezpieczeń może faktycznie wstrzymać się z zapłatą odszkodowania do czasu naprawy pojazdu i udokumentowania poniesionych na ten cel wydatków?
NIE. Ubezpieczyciel jest obowiązany do wypłaty odszkodowania niezależnie od tego, czy poszkodowany dokonał naprawy uszkodzonego pojazdu. Szkoda powstaje bowiem w wyniku danego zdarzenia (np. kolizji czy wypadku na drodze) niezależnie od tego, czy później uszkodzony samochód zostanie realnie naprawiony i czy w tym celu poszkodowany poniósł jakiekolwiek wydatki.
Zakład ubezpieczeń nie może też oczekiwać od poszkodowanego, że z własnych środków sfinansuje koszty naprawy, skoro koszty te powinny być pokryte przede wszystkim z pieniędzy wypłaconych przez ubezpieczyciela. Możliwa jest także taka forma likwidacji szkody, w której ubezpieczyciel wskaże współpracujący z nim warsztat naprawy pojazdów i wystawione przez ten warsztat rachunki (na nazwisko poszkodowanego) zostaną uregulowane bezpośrednio przez ubezpieczyciela, z pominięciem finansowania kosztów naprawy przez poszkodowanego, co bywa dla niego rozwiązaniem komfortowym.
Jeśli zatem naprawa samochodu i rzeczywiste poniesienie kosztów z tego tytułu nie jest warunkiem koniecznym dla dochodzenia odszkodowania, to nie sposób podzielić poglądu ubezpieczyciela, iż koszty szacowanej dopiero naprawy nie mogą być miernikiem dla ustalenia odszkodowania należnego powodowi, gdyż ten nie dokonał naprawy samochodu. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 maja 2002 r. (sygn. akt V CKN 1273/00) rzeczywista naprawa nie stanowi warunku dla dochodzenia odszkodowania z tytułu uszkodzonego samochodu, obliczonego na podstawie ustalonych kosztów naprawy. Zastosowanie takiego miernika dla ustalenia wysokości odszkodowania wymaga przede wszystkim jego kompensacyjna funkcja.
Oznacza to, że nie ma znaczenia dla wypłaty odszkodowania fakt dokonania i udokumentowania naprawy pojazdu przez poszkodowanego. Wysokość świadczenia z polisy OC (tj. odszkodowania) należy więc obliczyć na podstawie ustaleń co do zakresu uszkodzeń i technicznie uzasadnionych sposobów naprawy, przy przyjęciu przewidzianych kosztów niezbędnych materiałów i robocizny według cen ich ustalenia
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|