Gazeta Podatkowa nr 41 (769) z dnia 23.05.2011
Odszkodowanie dla małżonka-pasażera
Z mojej winy doszło do wypadku na drodze, w wyniku którego małżonka siedząca obok doznała dość poważnych obrażeń ciała. Ponieśliśmy już pewne koszty leczenia, a dojdzie jeszcze rehabilitacja. Zakład ubezpieczeń odmówił żonie wypłaty odszkodowania z mojego OC nie wnikając w szczegóły, a jedynie ograniczając się do zasady, że pasażer (współwłaściciel) tego samego pojazdu nie jest chroniony obowiązkowym ubezpieczeniem OC w komunikacji. Czy słusznie?
NIE. Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność gwarancyjną wynikającą z umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie wyrządzone przez kierującego pojazdem, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 lutego 2008 r. (sygn. akt III CZP 115/07). Oznacza to, że małżonka Czytelnika może dochodzić od firmy ubezpieczeniowej rekompensaty za odniesione szkody na osobie.
Wcześniej zarówno towarzystwa ubezpieczeń, jak i sądy często odmawiały współposiadaczowi pojazdu rekompensaty szkody poniesionej na osobie w wypadku spowodowanym przez kierującego jego samochodem. Uznawano, że posiadacz pojazdu nie jest osobą trzecią, której szkoda objęta jest ochroną ubezpieczeniową z tytułu ubezpieczenia OC.
Ostatnie uchwały Sądu Najwyższego, w tym zwłaszcza wyżej wymieniona, idą jednak w przeciwnym kierunku. Dlatego też warto zwrócić swojemu ubezpieczycielowi uwagę na ten fakt, jednocześnie wzywając go do zapłaty odszkodowania z OC. Jeżeli to nie pomoże, pozostaje droga postępowania sądowego.
Małżonek będący poszkodowanym w wypadku pasażerem nie ma jednak co liczyć na pokrycie szkody w mieniu (np. kosztów naprawy auta), jeżeli był współposiadaczem pojazdu. Jest tak m.in. wówczas, gdy samochód objęty był w momencie zdarzenia wspólnością majątkową małżeńską. W tym przypadku dochodzi do zlania się (konfuzji) długu i wierzytelności po stronie małżonka-sprawcy. Sprawca nie może być bowiem odpowiedzialnym względem samego siebie, tj. za naprawę własnego pojazdu.
Co więcej, zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego (art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych…, Dz. U. z 2003 r. nr 124, poz. 1152 ze zm.). Dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|