Gazeta Podatkowa nr 65 (1106) z dnia 14.08.2014
Zaprzestanie działalności a umowa z ZAIKS-em
Zawarłem umowę z ZAIKS-em na odtwarzanie muzyki w moim lokalu gastronomicznym. Prowadzę działalność jako osoba fizyczna. Za kilka miesięcy zamierzam zlikwidować działalność. Czy w związku z tym muszę rozwiązać umowę z ZAIKS-em, czy sam fakt zaprzestania działalności w lokalu i puszczania muzyki spowoduje, że nie będę już miał obowiązku płacić ZAIKS-owi?
Czytelnik powinien wypowiedzieć umowę licencyjną zawartą z ZAIKS-em. Samo zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej nie zwalnia z obowiązku uiszczania opłat przewidzianych w wiążącej nadal strony umowie.
Stanowisko, że licencjobiorca jest zwolniony z obowiązku uiszczania przewidzianych umowami licencyjnymi opłat już od momentu zaprzestania prowadzenia działalności w lokalach gastronomicznych, bez konieczności uprzedniego wypowiedzenia tych umów, nie znajduje uzasadnienia w świetle uregulowań dotyczących udzielania licencji na korzystanie z autorskich praw majątkowych. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 16 stycznia 2014 r. (sygn. akt I ACa 1166/13). Na podstawie umowy licencyjnej o korzystanie z utworu licencjobiorca uzyskuje prawo do wykorzystywania utworu, objętego majątkowymi prawami autorskimi, w określony sposób (na określonych polach eksploatacji) za wynagrodzeniem. Wynika to z art. 41 ust. 2 oraz z art. 43 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Sąd podkreślił, że nie jest istotne, z punktu widzenia praw i obowiązków stron umowy licencyjnej, czy uprawniony z licencji rzeczywiście z nabytych praw autorskich korzysta. Jeżeli zatem w umowie licencyjnej przewidziano, że licencjobiorca będzie korzystał z majątkowych praw autorskich na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to samo zaprzestanie prowadzenia takiej działalności nie powoduje wygaśnięcia po jego stronie obowiązku wykonywania umowy, w szczególności poprzez uiszczanie należnego twórcy wynagrodzenia.
Samo zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej nie zwalnia automatycznie z obowiązków wynikających z zawartych umów.
Aby więc nie narażać się na to, że ZAIKS zażąda zapłaty opłat licencyjnych za okres, w którym Czytelnik nie prowadził już działalności gospodarczej, należy umowę wypowiedzieć. Postanowienia dotyczące terminu wypowiedzenia są standardowo zamieszczane w takich umowach. Należy zatem sprawdzić, jaki jest termin wypowiedzenia i złożyć ZAIKS-owi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Najlepiej zrobić to listem poleconym, zachowując potwierdzenie jego nadania oraz kopię pisma wypowiadającego umowę.
Twórcom, wykonawcom i producentom należy się wynagrodzenie od osób, które wykorzystują w swojej działalności ich muzykę i filmy. Wynika to z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ochroną interesów twórców, wykonawców i producentów zajmują się organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i to im należy uiszczać opłaty za wykorzystywanie muzyki czy filmów, po zawarciu z nimi stosownych umów licencyjnych.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|