Gazeta Podatkowa nr 61 (1102) z dnia 31.07.2014
Rezygnacja z timeshare
Na wczasach, z których niedawno wróciłem, oferowano mi skorzystanie z oferty timeshare. Ponieważ zwiedziłem wiele miejsc i wybrałem odpowiednie dla siebie na coroczne wakacje, wydaje mi się, że jest to dobra propozycja dla mnie. Czy w razie zawarcia tego typu umowy będę się mógł z niej jeszcze w jakiś sposób wycofać?
TAK, lecz czasu na to nie będzie wiele - tylko 14 dni od zawarcia umowy lub od doręczenia dokumentu umowy, jeżeli następuje to później. Dla zachowania terminu odstąpienia od umowy wystarczające jest wysłanie oświadczenia o odstąpieniu przed jego upływem (wystarczy, że w terminie mieści się data nadania pisma w urzędzie pocztowym).
Chodzi tu konkretnie o uprawnienie do odstąpienia od umowy timeshare bez konieczności wskazywania przyczyny takiej decyzji. Do umowy timeshare przedsiębiorca winien zresztą dołączyć standardowy formularz (wzór) odstąpienia od umowy, na którym zamieszcza swoje imię i nazwisko lub nazwę (firmę) oraz adres miejsca zamieszkania lub adres siedziby. Osobno konsument otrzymuje formularz informacyjny, w którym winno się znaleźć to, co zwykle najważniejsze, czyli opis wszystkich kosztów i opłat związanych z umową timeshare oraz nałożonych na mocy obowiązujących przepisów (np. podatki) i sposób ich dzielenia między wszystkich konsumentów.
W razie wykonania przez konsumenta prawa odstąpienia od umowy, umowa uważana jest za niezawartą. Konsument nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy. W szczególności nie jest obowiązany do zapłaty wynagrodzenia za usługi wykonane przez przedsiębiorcę przed odstąpieniem od umowy ani do zwrotu korzyści, które przedsiębiorca mógłby uzyskać, gdyby konsument od umowy nie odstąpił.
Poza tym konsument może przenieść prawa z umowy timeshare na inną osobę. Wówczas ma obowiązek poinformowania przedsiębiorcy o tym fakcie, wskazując nabywców, chyba że zbycie to nastąpiło w związku z powiązaną z timeshare umową pośrednictwa w odsprzedaży. Nie jest to jednak równoznaczne z odstąpieniem od umowy - ta jest bowiem kontynuowana, tyle że z nowym klientem.
W ofertach typu timeshare chodzi o nabycie prawa zbliżonego do najmu, dzięki któremu w danym czasie w ciągu roku (np. w ciągu 27. i 28. tygodnia każdego roku) klient może spędzić urlop w tym samym miejscu, które sobie upatrzył jako stałe miejsce docelowe na spędzanie urlopu. Usługa ta nie może być jednak przedstawiana, oferowana czy reklamowana jako inwestycja (różni się bowiem znacząco od zakupu lokalu).
W ramach umowy timeshare zawartej na okres dłuższy niż rok konsument odpłatnie nabywa prawo do korzystania, w okresach wskazanych w umowie, z co najmniej jednego miejsca zakwaterowania.
Umowa timeshare może także przewidywać prawo do korzystania z miejsca zakwaterowania wybranego z danej grupy miejsc. Dopuszczalne i często praktykowane są także wymiany ofert.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|