Gazeta Podatkowa nr 46 (1087) z dnia 9.06.2014
Kradzież na parkingu strzeżonym
Zostawiłem na noc samochód na parkingu strzeżonym. Nazajutrz okazało się, że samochód miał uszkodzone drzwi, zaś w środku brakowało nawigacji samochodowej oraz laptopa, który zostawiłem w bagażniku. Właściciel parkingu zawiadomił Policję, jednak nie zaoferował żadnej rekompensaty. Czy mogę żądać od niego odszkodowania?
TAK, choć może ono obejmować koszt nawigacji samochodowej oraz naprawy drzwi. Trudniej będzie natomiast uzyskać wyrównanie szkody za utracony komputer pozostawiony w pojeździe.
Między właścicielem parkingu strzeżonego a Czytelnikiem doszło do zawarcia umowy przechowania (art. 835 Kodeksu cywilnego). Tym samym przechowawca zobowiązał się zachować odprowadzony na parking samochód w stanie niepogorszonym. Odpowiada więc za jego ewentualną utratę lub uszkodzenie. Przedmiotem przechowania są również rzeczy stanowiące wyposażenie samochodu, będące jego częściami składowymi lub przynależnościami (np. narzędzia, koło zapasowe, gaśnica czy też nawigacja samochodowa), jak również niewielkiej wartości rzeczy przydatne w podróży i zwyczajowo przewożone (np. torba, okulary słoneczne).
O pozostawieniu innych wartościowych rzeczy (np. laptopa) lub gotówki należy uprzedzić prowadzącego parking. Jeśli wyrazi on na to zgodę, odpowiada również za szkodę powstałą na tym mieniu. W innym wypadku, podobnie jak w razie niepowiadomienia o pozostawieniu w pojeździe wartościowych rzeczy, odpowiedzialność właściciela parkingu (przechowawcy) będzie wyłączona, za wyjątkiem umyślnego wyrządzenia szkody.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|