Gazeta Podatkowa nr 102 (934) z dnia 20.12.2012
Ustanowienie służebności przesyłu dla wodociągu
Przez teren naszej firmy przebiega rura wodociągowa miejskiego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, które nie chce jej przesunąć w inne miejsce ani za nią płacić. Generalnie instalacja ta nie przeszkadza nam w działalności, jednak chcielibyśmy mieć tą sprawę uregulowaną prawnie, łącznie z symboliczną odpłatnością w zamian za udostępnianie nieruchomości pod jej przebieg. Czy można zmusić przedsiębiorstwo do ustanowienia służebności dla tej rury?
TAK, można do tego doprowadzić składając wniosek do sądu o przyznanie wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu. Może ona służyć regulowaniu (legalizowaniu) - tak jak w opisywanym przypadku - dotychczasowych stosunków bezumownych, także z inicjatywy zainteresowanych właścicieli nieruchomości
Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń przesyłowych (służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej), wówczas właściciel nieruchomości może żądać, nie wyłączając drogi sądowej, odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu. O tym, czy ustanowić służebność przesyłu w konkretnym przypadku oraz jakie wynagrodzenie w zamian za to przyznać właścicielowi danej nieruchomości, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym (dlatego też do sądu składa się wniosek w takiej sprawie, a nie pozew).
Warunkiem ustanowienia służebności przesyłu jest ustalenie, że jest ona konieczna dla właściwego korzystania z danych urządzeń.
Służebność przesyłu polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe, prawem polegającym na tym, że może on korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Może ono powstać w wyniku umowy zainteresowanych stron, jak i na skutek orzeczenia sądu. W postanowieniu o ustanowieniu służebności przesyłu sąd ustali także należne właścicielowi gruntu wynagrodzenie w zamian za konieczność tolerowania tego rodzaju obciążenia. Zasadą jest więc odpłatność służebności przesyłu, choć nic nie stoi na przeszkodzie umownemu wyłączeniu wynagrodzenia.
W przypadku gdy źródłem służebności jest umowa, to należy wiedzieć, że dla oświadczenia właściciela obciążanej w ten sposób nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|