Gazeta Podatkowa nr 57 (889) z dnia 16.07.2012
Maksymalna wysokość odsetek w umowach z kontrahentami
W umowach nie można zastrzegać odsetek wyższych niż tzw. odsetki maksymalne określone w Kodeksie cywilnym. Nawet jeśli to zrobiono, to należą się jedynie odsetki maksymalne.
Więcej niż ustawowe
Przepisy o odsetkach maksymalnych znajdują się w art. 359 Kodeksu cywilnego. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Obecnie (od 10 maja 2012 r.) odsetki maksymalne wynoszą 25% w stosunku rocznym. Każda zmiana stopy lombardowej NBP pociąga za sobą zmianę wysokości odsetek maksymalnych - od dnia wejścia w życie tej zmiany.
Aby wierzyciel miał prawo naliczyć odsetki maksymalne, musi to wynikać z treści umowy. Dotyczą one nie tylko oprocentowania kredytów i pożyczek, a więc odsetek za korzystanie z kapitału. Odnoszą się także do odsetek za opóźnienie w zapłacie.
Nie można więc zastrzegać w umowach, że jeśli dłużnik nie zapłaci należności w terminie, to wierzyciel będzie miał prawo zażądać za opóźnienie odsetek przekraczających pułap odsetek maksymalnych.
Odsetki maksymalne są znacznie wyższe od odsetek ustawowych. Te drugie wynoszą 13% w stosunku rocznym i co do zasady nalicza się je wtedy, gdy wierzycielowi należą się odsetki, ale ich wysokość nie została wskazana w umowie. Wynika to z art. 359 § 2 K.c., zgodnie z którym, jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.
Zastrzeżenie wyższych odsetek
Mimo zakazu zawartego w art. 359 § 21 K.c. zdarza się, że w umowach zamieszczane są postanowienia przewidujące wyższe odsetki niż maksymalne. Jeśli wskazując na umowę kontrahent domaga się odsetek wyższych niż maksymalne, należy powołać się na art. 359 § 22 K.c. Wynika z niego, że jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.
W razie zastrzeżenia odsetek wyższych niż maksymalne, należą się tylko odsetki maksymalne.
Zakazem objęte wszystkie umowy
Zakaz zastrzegania w umowach wyższego oprocentowania niż maksymalne dotyczy wszystkich umów. Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych, także w razie dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o odsetkach maksymalnych - wynika z art. 359 § 23 K.c.
Odsetek przekraczających maksymalne nie można zastrzegać w umowach między przedsiębiorcami, ale też między konsumentami czy takich, których stroną jest zarówno konsument, jak i przedsiębiorca.
Zapisy w umowach
Chcąc zastrzec w umowie odsetki maksymalne, najlepiej nie wskazywać ich konkretnej wysokości - bo ta zmienia się w czasie, wraz ze zmianą stóp procentowych NBP. Najlepszym rozwiązaniem jest odwołanie się do art. 359 § 21 K.c. Przykładowe postanowienie w umowie sprzedaży zastrzegające za opóźnienie w zapłacie odsetki maksymalne może brzmieć: "W przypadku opóźnienia w zapłacie, kupujący zapłaci sprzedające odsetki za opóźnienie w wysokości odsetek maksymalnych, o których mowa w art. 359 § 21 Kodeksu cywilnego".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|