Gazeta Podatkowa nr 67 (1317) z dnia 22.08.2016
Jak złożyć wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej?
Prowadzę działalność w ramach dwuosobowej spółki cywilnej. Relacje pomiędzy mną a wspólnikiem są złe. Pomimo ustaleń pobiera on spółkowe pieniądze bez mojej wiedzy i zgody. Nie mam do niego w ogóle zaufania. Spółka nie przynosi już większych zysków. Czy te okoliczności są wystarczające do złożenia wypowiedzenia spółki ze skutkiem natychmiastowym?
TAK. Kodeks cywilny przewiduje dwa tryby dla wypowiedzenia umowy spółki: za wypowiedzeniem i natychmiastowy. Drugi sposób wypowiedzenia wymaga zaistnienia ważnych powodów. Wówczas wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Zastrzeżenie przeciwne jest nieważne (art. 869 § 2 K.c. - Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).
Ważne powody wypowiedzenia to taki zespół okoliczności, które sprawiają, że nie sposób zmuszać wspólnika do pozostania w spółce wbrew jego woli.
Utrata zaufania, nieuczciwe postępowanie lub nierzetelne wykonywanie obowiązków przez pozostałych wspólników stanowi ważny powód w rozumieniu art. 869 § 2 K.c. i usprawiedliwia wypowiedzenie udziału bez zachowania terminów wypowiedzenia (por. wyrok SA w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. akt III AUa 878/13). Ocena ważnych powodów wypowiedzenia dokonywana jest na podstawie konkretnych okoliczności danego przypadku.
Wypowiedzenie udziału powoduje ustanie stosunku spółki względem osoby ustępującej, a w przypadku spółki dwuosobowej pociąga za sobą rozwiązanie spółki (zob. art. 871 K.c.).
Aby wypowiedzenie udziału w spółce było skuteczne, ustępujący wspólnik musi złożyć stosowne oświadczenie woli pozostałym wspólnikom, w spółce dwuosobowej drugiemu ze wspólników. Nie wymaga ono akceptacji adresata/-ów. Wypowiedzenie musi dojść do adresata w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią w zwykłym toku czynności, bez szczególnych nakładów i starań. Wypowiedzenie dojdzie zatem do skutku, gdy trafi pod właściwy adres, choćby osoba, do której jest skierowane, nie zapoznała się z jego treścią. Dowód dojścia oświadczenia woli do adresata w powyższy sposób obarcza składającego oświadczenie. Pomocne może być skorzystanie z listu poleconego. Obowiązuje wówczas domniemanie możliwości zapoznania się przez adresata z przesyłką. W przypadku oświadczeń składanych w formie elektronicznej stosuje się regulację wynikającą z art. 61 § 2 K.c.
Przykład oświadczenia o wypowiedzeniu udziału w spółce cywilnej z ważnych powodów
|
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|