Gazeta Podatkowa nr 66 (1107) z dnia 18.08.2014
Czas trwania umowy dzierżawy
Nasza spółka zajmuje się wynajmem i dzierżawą nieruchomości gruntowych i lokalowych. Jeden z dzierżawców zaproponował nam zawarcie umowy dzierżawy na 30 lat, przy czym na jego wniosek umowa mogłaby zostać przedłużona na kolejne 30 lat. Nigdy nie stosowaliśmy tego typu zapisów umownych. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
Co prawda w zakresie negocjacji treści umów strony korzystają z zasady swobody umów, doznaje ona jednak pewnych ograniczeń. Kształtując postanowienia umowne należy bowiem pamiętać, aby treść lub cel stosunku prawnego nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Ograniczenia te wynikają z art. 3531 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Strony zawierające umowę mogą bowiem ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Umowa dzierżawy jest umową nazwaną, a przepisy dotyczące dzierżawy zostały zawarte w art. 693-709 K.c., poza tym, na mocy odesłania zawartego w art. 694 K.c., w zakresie nieuregulowanym do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie.
Nie ma przeciwwskazań, aby umowa dzierżawy była zawarta na czas nieokreślony. Natomiast najdłuższym terminem określonym, na jaki może być zawarta umowa dzierżawy, jest okres 30-letni. Zgodnie z art. 695 § 1 K.c. dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony. Z bezwzględnie obowiązującego charakteru tego przepisu wynika, że nie może on podlegać modyfikacjom w drodze umowy. Stanowisko takie znajduje poparcie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 marca 2014 r., sygn. akt II CSK 290/13. Sąd uznał bowiem, że postanowienie umowy dzierżawy przyznające dzierżawcy uprawnienie do jej przedłużenia na kolejne 30-letnie okresy jest nieważne, jako mające na celu obejście zakazu zawierania dzierżawy na czas określony - dłuższy niż 30 lat.
Ewentualne zawarcie przez Czytelników umowy dzierżawy na okres 30 lat z możliwością jego przedłużenia nie powoduje nieważności umowy. Zgodnie bowiem z treścią art. 695 § 1 K.c. umowa dzierżawy zawarta będzie na czas oznaczony, a w przypadku upływu 30- letniego okresu dzierżawy z mocy prawa przekształci się ona w umowę zawartą na czas nieoznaczony. Czytelnicy mają zatem możliwość zawarcia umowy w kształcie wskazanym w pytaniu, należy jednak pamiętać o jej długofalowych konsekwencjach w postaci przekształcenia się umowy z terminowej na bezterminową.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|