Gazeta Podatkowa nr 13 (1575) z dnia 14.02.2019
Najem mieszkania a odpowiedzialność za czynsz i opłaty
Od lat mieszkam razem z mamą w wynajmowanym lokalu. Niedawno ukończyłam 18 lat. Dorywczo pracuję. Umowa najmu jest zawarta tylko przez mamę. Dowiedziałam się, że mama ma spore zadłużenie wobec wynajmującego. Czy ja również odpowiadam za ten cały dług i przeciwko mnie może zostać skierowany pozew o zapłatę?
Obawy Czytelniczki są uzasadnione, choć nie zawsze taka współodpowiedzialność odnosi się do całego zadłużenia najemcy. W opisanej sprawie formalnym najemcą jest mama Czytelniczki (to ona, a nie Czytelniczka podpisała umowę najmu). Zdarza się, że najemcami są dwie osoby, mimo że umowę podpisała tylko jedna z nich - dotyczy to jednak w określonych przypadkach wyłącznie małżonków.
Odpowiedzialność za zobowiązanie samego najemcy to kwestia oczywista. Jednak przepisy rozszerzają krąg osób, od których wynajmujący może dochodzić swojej należności. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają bowiem solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Tak wynika z art. 6881 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Z uwagi na to, że Czytelniczka jest już pełnoletnia i stale zamieszkuje ze swoją mamą należy do kręgu osób, które odpowiadają za wspomniane długi. Jednocześnie przewiduje się, że odpowiedzialność takiej osoby (osób) ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Z powyższej regulacji wynikają zatem dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze, odpowiedzialność pełnoletniego domownika związana jest wyłącznie zadłużeniem za okres, gdy faktycznie mieszkał z najemcą w lokalu. Co istotne, przepis odnosi się do zamieszkiwania a nie jedynie zameldowania na pobyt stały czy czasowy (może zdarzyć się sytuacja, gdy dana osoba co prawda nie mieszka w lokalu, ale ciągłe jest w nim zameldowana). Po drugie, do powstania odpowiedzialności nie jest wymagane, aby domownik posiadał jakieś źródło dochodu czy majątek.
Odpowiedzialność solidarna sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a spłacenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Jest to tzw. solidarność dłużników. Aż do zupełnego spłacenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
W tym miejscu warto zauważyć jedną kwestię, która jest korzystna dla domownika. W doktrynie i orzecznictwie dominuje pogląd, że nie jest dopuszczalne obciążanie pełnoletnich dzieci odpowiedzialnością za długi powstałe w okresie zanim osiągnęły one pełnoletność. Z tego wynika, że ryzyko Czytelniczki odnosi się jedynie do kwot zaległości powstałych od momentu, gdy osiągnęła ona pełnoletność, tak długo jak będzie wspólnie z mamą zamieszkiwać w tym lokalu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|