Gazeta Podatkowa nr 15 (1994) z dnia 20.02.2023
Umowa dzierżawy a podatek od nieruchomości
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości nie może być przenoszony z podatnika na inny podmiot w drodze umowy cywilnoprawnej. Zawarcie umowy zawierającej tego typu zapisy nie wywiera żadnych skutków w zakresie obowiązków podatkowych podatnika.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła z zakładem gminnym sp. z o.o. umowę dzierżawy gruntów zlokalizowanych na plaży. Posadowiono tam punkt gastronomiczny o charakterze sezonowym. Umowa zawarta została na 4 sezony. Zgodnie z jej zapisami na dzierżawcy ciąży obowiązek ponoszenia wszelkich kosztów eksploatacyjnych, w tym zobowiązany jest on uiszczać m.in. podatek od nieruchomości.
W związku z tym wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem, czy zawarcie umowy dzierżawy z zakładem gminnym przenosi obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości na dzierżawcę. Wskazała ona, że zakładem gminnym, z którym zawarto umowę, jest spółka prawa handlowego, a jej kapitał należy do gminy.
W jej opinii zapis w umowie jest prawidłowy.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Burmistrz Trzebiatowa uznał stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.
Wskazał, że w myśl art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, posiadacze zależni, a więc m.in. dzierżawcy, są podatnikami podatku od nieruchomości wyłącznie w sytuacji, gdy posiadanie zależne wynika z umowy zawartej ze Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego. Natomiast w żadnym przypadku obowiązek podatkowy nie może zostać przeniesiony na dzierżawcę w formie umowy zawartej pomiędzy podmiotami.
Organ podatkowy wskazał, że w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest mowa wprost o umowie zawartej ze Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego, a nie ze spółką Skarbu Państwa czy spółką jednostki samorządu terytorialnego.
W ocenie organu w rozpatrywanym przypadku wnioskodawczyni zawarła umowę z zakładem gminnym sp. z o.o., który jako spółka prawa handlowego jest odrębnym i samodzielnym podmiotem posiadającym osobowość prawną oraz zdolność do czynności prawnych. Zatem umowa dzierżawy nie została zawarta z właścicielem przedmiotowej nieruchomości, a jedynie z zarządcą znajdującym się w posiadaniu przedmiotu umowy. Tym samym wnioskodawczyni uzyskała posiadanie nieruchomości w sposób wtórny, tzn. nie od właściciela, tylko od odrębnego podmiotu prawnego. W takiej sytuacji nie jest zobowiązana do regulowania podatku od nieruchomości. Natomiast wprowadzenie do umowy dzierżawy zapisu, zgodnie z którym dzierżawca poza czynszem ma opłacać podatek od nieruchomości, nie ma mocy prawnej. Obowiązujące postanowienia umowy dzierżawy nie znoszą w stosunku do wydzierżawiającego ciążących na nim bezwzględnie zobowiązań z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
(interpretacja indywidualna Burmistrza Trzebiatowa z dnia 8 listopada 2022 r., nr PD.3120.2.INT.2022.Usz)
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|