Gazeta Podatkowa nr 74 (1011) z dnia 16.09.2013
Dzierżawa nieruchomości a egzekucja
Spółka dzierżawi grunt przemysłowy od innej firmy. Umowa została zawarta na okres 10 lat. Wydzierżawiający ma spore kłopoty finansowe i spostrzegliśmy w księdze wieczystej wzmiankę o egzekucji. Czy sprzedaż nieruchomości na licytacji będzie równoznaczna z zakończeniem dzierżawy?
NIE. W przypadku gdy umowa dzierżawy została zawarta przed zajęciem nieruchomości przez komornika, nabywca egzekucyjny wstępuje w stosunek dzierżawy w miejsce zbywcy. Taki nabywca może wypowiedzieć dzierżawę z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia, chyba że umowa była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz stanowiąca przedmiot dzierżawy została dzierżawcy wydana.
Jednakże w przypadku umowy dzierżawy zawartej na czas oznaczony dłuższy niż 2 lata, nabywca nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego ma również prawo do wypowiedzenia tej umowy w ciągu jednego miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Takie wypowiedzenie powinno wówczas nastąpić z zachowaniem rocznego terminu wypowiedzenia, chyba że sama umowa przewiduje krótszy termin. Możliwość ta istnieje także w przypadku, gdy umowa została zawarta z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została dzierżawcy wydana.
To dodatkowe uprawnienie do wypowiedzenia umowy dzierżawy (podobnie jest w przypadku najmu) dotyczy jednak egzekucji wszczętych poczynając od 3 maja 2012 r. W przypadku starszych postępowań, zapoczątkowanych przed tą datą, nabywcy nieruchomości nie mają w ogóle możliwości wypowiedzenia dzierżawy zawartej na czas oznaczony.
Odmiennie ustawodawca traktuje umowy dzierżawy zawarte już po zajęciu nieruchomości przez komornika. Wprawdzie przepisy tego nie zabraniają, to jednak oddanie nieruchomości w dzierżawę po jej zajęciu będzie bezskuteczne wobec nabywcy nieruchomości w egzekucji (art. 930 § 4 K.p.c.). Umowa pozostanie jedynie skuteczna między stronami czynności, co w żaden sposób nie uchroni dzierżawcy przed obowiązkiem wydania nieruchomości nowemu właścicielowi.
Warto również wiedzieć, że pobranie z góry przez dłużnika przed zajęciem czynszu najmu za czas dłuższy niż 3 miesiące, a czynszu dzierżawy za czas dłuższy niż 6 miesięcy, licząc w obu przypadkach od dnia zajęcia, nie zwalnia dzierżawcy od obowiązku zapłaty czynszu do rąk komornika.
Zajętą przez komornika nieruchomość pozostawia się z reguły w zarządzie dłużnika. Jeżeli prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd może ustanowić innego zarządcę.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|