Gazeta Podatkowa nr 22 (959) z dnia 18.03.2013
Umowa dzierżawy a obowiązek zapłaty podatku rolnego i od nieruchomości
Zawarłem umowę dzierżawy gruntu z zabudowaniami gospodarczymi. W umowie nie ma żadnych postanowień dotyczących podatków: rolnego i od nieruchomości. Czy w tej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży na właścicielu nieruchomości? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 689704)
Odpowiedź na pytanie uczestnika forum zależy od rodzaju dzierżawionej nieruchomości oraz osoby wydzierżawiającego. Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.), a podatek ten uiszcza się od gruntów, budynków lub ich części oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa zawiera także wyłączenia z opodatkowania, do których należą m.in. użytki rolne i grunty zadrzewione, chyba że prowadzona jest na nich działalność gospodarcza. W zależności od charakteru dzierżawionej nieruchomości należałoby ocenić, czy w ogóle podlega ona obowiązkowi opłacania podatku od nieruchomości. Zasadniczo jednak płatnikami podatku od nieruchomości są ich właściciele lub posiadacze samoistni, zatem to na wydzierżawiającym ciąży obowiązek podatkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dzierżawione grunty i nieruchomości są własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, gdyż w takim przypadku obowiązek podatkowy ciąży na dzierżawcy nieruchomości.
Obowiązek zapłaty podatku rolnego wynika natomiast z ustawy o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. nr 136, poz. 969 ze zm.). Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyłączeniem gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Co do zasady, podatnikiem podatku rolnego także jest właściciel lub posiadacz samoistny nieruchomości, chyba że grunty podlegające opodatkowaniu są własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Uiszczanie podatku rolnego jest obowiązkiem dzierżawcy również w sytuacji, gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały wydzierżawione na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych.
W omawianej sytuacji obowiązek podatkowy ciąży więc na wydzierżawiającym niezależnie od faktu czy zobowiązany jest on do opłacania podatku od nieruchomości, czy podatku rolnego.
Natomiast w celu ustalenia jakiemu podatkowi podlegają dzierżawione nieruchomości należałoby zwrócić się o wypis z ewidencji gruntów i budynków.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|