Gazeta Podatkowa nr 84 (916) z dnia 18.10.2012
Wypowiedzenie najmu ze skutkiem na koniec miesiąca
W połowie września dostaliśmy od właściciela lokalu, w którym prowadzimy działalność gospodarczą, oświadczenie o wypowiedzeniu nam umowy z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia. Czy w związku z tym termin rozwiązania umowy przypadnie na połowę, czy na koniec grudnia?
Termin wypowiedzenia umowy najmu lokalu, mający zastosowanie do lokali użytkowych, został określony w art. 688 Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Oznacza to, że umowa najmu wygaśnie z upływem ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Skoro oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu zostało złożone w połowie września, to trzymiesięczny okres wypowiedzenia - ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego - upłynie 31 grudnia 2012 r. W praktyce więc najemcy mogą w tej sytuacji korzystać z lokalu przez trzy i pół miesiąca. Z uwagi na jednoznaczne brzmienie przepisu nie ma podstaw do przyjmowania, że umowa wygaśnie w połowie grudnia.
Już po wypowiedzeniu umowy strony mogą na podstawie porozumienia stron skrócić termin wypowiedzenia.
Wątpliwości budzi wprowadzanie do umów najmu lokali postanowień przewidujących krótsze terminy wypowiedzenia. Można bowiem spotkać się z opiniami, że art. 688 K.c. ma charakter jednostronnie bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że dopuszczalne jest tylko zastrzeżenie w umowie dłuższego niż wskazany w tym przepisie terminu wypowiedzenia. Określenie terminu krótszego byłoby nieważne.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|