Gazeta Podatkowa nr 37 (869) z dnia 7.05.2012
Zakończenie najmu, gdy najemca nie płaci czynszu
Od kilku lat wynajmuję mieszkanie dwóm osobom, które nie płacą czynszu od początku tego roku. Z umowy wynika, że czynsz płatny jest z dołu do końca danego miesiąca kalendarzowego. Najemcy deklarują wprawdzie pełne uregulowanie zaległości, ale na razie zapewnień tych nie realizują. W ubiegłym roku umowa została przedłużona na okres do końca 2012 r. Czy mimo to mogę ją wcześniej rozwiązać, skoro od przeszło dwóch miesięcy nie otrzymałem ani złotówki tytułem czynszu? Jaki okres wypowiedzenia należy zachować?
Na wypowiedzenie jest jeszcze za wcześnie, bowiem zaległość z tytułu czynszu musi się równać co najmniej trzem miesięcznym należnościom.
Zwłoka z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu może stanowić podstawę do wypowiedzenia najmu lokalu mieszkalnego, także w przypadku umowy zawartej na czas oznaczony, jednak w przypadku najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i podlegającego ustawie o ochronie praw lokatorów zaległość ta musi odpowiadać przynajmniej trzem pełnym okresom płatności. Zazwyczaj chodzi więc o sumę czynszu za trzy miesiące.
Podstawę do wypowiedzenia czynszu z tej przyczyny stanowi przepis art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.).
Przepis ten dotyczy i umożliwia jednostronne zakończenie stosunku najmu niezależnie od tego, czy został on nawiązany na czas oznaczony czy nieoznaczony. Przed wypowiedzeniem najmu należy jednak pisemnie uprzedzić najemców o takim zamiarze i wyznaczyć im dodatkowy, miesięczny termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Dopiero po bezskutecznym upływie tego dodatkowego terminu możliwe stanie się wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego przy zachowaniu miesięcznego terminu na koniec miesiąca kalendarzowego (np. wypowiedzenie doręczone na początku maja br. będzie skutkowało wygaśnięciem umowy najmu dopiero z końcem czerwca br., a nie po równym miesiącu od doręczenia pisma lokatorowi).
Należy również pamiętać, iż wywiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia. W tym przypadku przyczyną wypowiedzenia będzie zwłoka z zapłatą czynszu co najmniej za trzy pełne okresy płatności.
Umowa najmu mieszkania nie może przewidywać np. krótszego okresu wypowiedzenia ani też pozwalać na wypowiedzenie najmu bez uprzedniego wezwania do zapłaty.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|