Gazeta Podatkowa nr 88 (2171) z dnia 31.10.2024
Umowa najmu okazjonalnego
Jestem właścicielem mieszkania, które chcę wynająć, ale w taki sposób, by w możliwie najszerszym zakresie zabezpieczyć swoje interesy, m.in. jeśli chodzi o eksmisję z lokalu najemcy, który narusza umowę. Podobno warto podpisać w takim przypadku umowę najmu okazjonalnego. Na czym ona polega?
Umowa najmu okazjonalnego to szczególna forma najmu mieszkania, która dotyczy lokalu mieszkalnego, będącego własnością osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa zawierana jest w formie pisemnej pod rygorem nieważności na czas oznaczony, jednak nie dłuższy niż 10 lat. Dla Czytelnika ważne jest, że jeśli zaistnieje przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy, prościej będzie można doprowadzić do eksmisji lokatora, który nie chce dobrowolnie opuścić lokalu.
Do umowy należy dołączyć m.in.:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie przedmiotowej umowy we wskazanym w żądaniu terminie,
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
3) oświadczenie właściciela lokalu (osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu), o którym mowa w pkt 2, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu.
W razie utraty możliwości zamieszkania we wskazanym lokalu, najemca musi w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić wspomniane oświadczenie, pod rygorem wypowiedzenia umowy. Umowa najmu okazjonalnego lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, lub ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. Żądanie zawiera m.in. wskazanie terminu, nie krótszego niż 7 dni od dnia doręczenia żądania, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal. W przypadku bezskutecznego upływu terminu, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji.
Właściciel lokalu ma obowiązek zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku do umowy nie stosuje się niektórych rozwiązań przewidzianych dla umowy najmu okazjonalnego (np. umożliwiających nadanie klauzuli wykonalności wspomnianemu powyżej oświadczeniu najemcy).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|