Gazeta Podatkowa nr 23 (1377) z dnia 20.03.2017
Określanie przychodu z prywatnego najmu
Jestem właścicielem mieszkania położonego w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, które wynajmuję w ramach prywatnego najmu. Po ostatnich lokatorach łazienka wymaga generalnego remontu (wymiana potłuczonych kafli i armatury). Mam już kolejnych chętnych najemców, którzy zgodzili się go sfinansować w zamian za obniżenie czynszu najmu o 60% za pierwsze 6 miesięcy jego użytkowania. Czy przychód z najmu za ten okres powinienem ustalić w kwocie należnego czynszu, czy faktycznie zapłaconego przez najemców?
Umowa najmu została uregulowana w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 459). W przepisach jej dotyczących (art. 659-692) określona została m.in. kwestia obowiązków, jakie w związku z zawarciem takiej umowy spoczywają zarówno na wynajmującym, jak i najemcy.
Wynajmujący zobowiązany jest do oddania najemcy rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywania jej w takim stanie przez czas trwania najmu. Jeżeli natomiast w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których nie jest ona przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego. Z kolei najemcę lokalu obciążają drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy. Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody (art. 681 K.c.).
Wzory umów najmu nieruchomości i rzeczy ruchomych dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Umowy.
Z pytania wynika, że zakres prac, a co za tym idzie - nakłady, do jakich zobowiązał się najemca mieszkania, wykraczają poza pojęcie drobnych napraw, a do takich nakładów Kodeks cywilny go nie zobowiązuje. Potrącenie przez najemcę z kwoty czynszu należnego za okres wskazany w umowie wydatków na ten cel w rzeczywistości będzie zwrotem przez wynajmującego nakładów na remont łazienki, które poniósł najemca, a które powinny obciążać wynajmującego. Z tego względu przez cały okres, w którym potrącenie to będzie dokonywane, niezależnie od niego przychodem Czytelnika będzie pełna kwota należnego czynszu wynikająca z umowy najmu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|