Gazeta Podatkowa nr 97 (1347) z dnia 5.12.2016
Rozliczenie opłat przy użyczeniu i najmie
Państwowa jednostka budżetowa udostępnia stowarzyszeniu swoje pomieszczenia na podstawie umowy użyczenia, a także mieszkanie służbowe w ramach umowy najmu. Oprócz obowiązku zapłaty czynszu najmu stowarzyszenie ma partycypować w kosztach opłat za media na zasadach określonych w umowie użyczenia. Czy w przypadku zaległości w zapłacie z tytułu obu umów podstawą wezwania do zapłaty może być nota księgowa? Czy strony mogą ustalić, iż zwrot opłat za media odbywać się będzie w okresach dłuższych niż miesiąc?
Zawarcie umowy użyczenia polega na nieodpłatnym używaniu rzeczy, np. lokalu. Regulacje prawne dotyczące umowy użyczenia zawarte zostały w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Z treści art. 713 K.c. wynika, że biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Zatem w przypadku udostępnienia pomieszczeń czy lokali stowarzyszenie ma obowiązek regulować należności wynikające ze zużycia mediów dostarczanych do lokalu, a sposób tego rozliczenia strony mogą ustalić w umowie. Nie ma więc przeszkód, aby umowa, oprócz zasad rozliczeń za zużyte media, określała także okres, za jaki nastąpić ma rozliczenie. Obowiązujące przepisy nie nakazują bowiem rozliczenia w terminie miesięcznym. Zgodnie bowiem z wynikającą z art. 3531 K.c. zasadą swobody umów, ustalenia w tym zakresie zależą od woli stron.
W przypadku gdy stowarzyszenie zalega z zapłatą należności, wysłanie wezwania do zapłaty jest pierwszą czynnością, którą jednostka powinna podjąć w procesie windykacji należności. Bez znaczenia pozostaje przy tym, czy podstawą wezwania będzie nota księgowa, faktura, czy wynikać ono będzie z treści umowy. Obowiązek zapłaty należności wynika bowiem z umowy (najmu bądź użyczenia), a wezwanie do zapłaty służy zmobilizowaniu kontrahenta do zapłaty. Może ponadto służyć próbie zainicjowania polubownego sposobu rozwiązania sporu. Z cywilnoprawnego punktu widzenia jednostka nie ma zatem obowiązku wystawiania noty księgowej, noty odsetkowej czy innych dokumentów. Wezwanie powinno jednak zawierać kwotę zaległej należności oraz informację o zaległych odsetkach. W wezwaniu do zapłaty można także zawrzeć informację, iż brak uiszczenia należności we wskazanym w nim terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Mając na uwadze treść art. 187 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822) może ono także zawierać zobowiązanie dłużnika do przedstawienia ewentualnego polubownego sposobu zakończenia sporu.
Treść i moment skierowania do dłużnika oraz podstawa wezwania do zapłaty zależy zatem od woli wierzyciela.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|