Gazeta Podatkowa nr 81 (1018) z dnia 10.10.2013
Zakaz zbywania mieszkania w spółdzielni
Mam zamiar kupić używane mieszkanie o statusie spółdzielczym własnościowym. Lokal nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej. Przed podpisaniem aktu notarialnego okazało się, że z zaświadczenia spółdzielni wynika, iż wobec sprzedawcy sąd wydał zakaz zbywania tego mieszkania. Sprzedawca twierdzi mimo wszystko, że możemy zawrzeć umowę sprzedaży, a on z ceny zaspokoi swojego wierzyciela wyjaśniając sytuację. Czy mogę iść na taki układ?
Należy odradzać zakup spółdzielczego prawa własnościowego, które jest przedmiotem postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia poprzez ustanowienie zakazu jego zbywania.
Na wniosek uprawnionego (np. powoda) sąd może zabezpieczyć roszczenie na różne sposoby. Jednym z nich jest ustanowienie zakazu zbywania nieruchomości czy - jak w tym wypadku - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Postanowienie takie może zapaść tak co do prawa spółdzielczego z założoną księgą wieczystą, jak i dla tego, które jeszcze takiej księgi nie posiada (co jest jeszcze dość częste w praktyce). Dla spółdzielczych własnościowych praw do lokali nie muszą być bowiem prowadzone księgi wieczyste. Taki obowiązek istnieje natomiast w przypadku nieruchomości.
Jeżeli spółdzielcze prawo własnościowe ma urządzoną księgę wieczystą, wówczas zgodnie z art. 7523 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia ustanawiające taki zakaz stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej ostrzeżenia o zakazie zbywania tego prawa. Wpisu dokonuje się na wniosek uprawnionego. Postanowienie to doręcza się także spółdzielni mieszkaniowej.
Co więcej, spółdzielnia mieszkaniowa ponosi odpowiedzialność za szkodę spowodowaną czynnościami umożliwiającymi zbycie prawa wbrew ustanowionemu zakazowi.
Istnieją generalnie dwa przeciwstawne poglądy odnośnie sankcji za naruszenie omawianego zakazu zbywania. Jeden z nich opowiada się za bezwzględną nieważnością czynności prawnej (np. umowy sprzedaży) zawartej wbrew wspomnianemu zakazowi. Drugie stanowisko zakłada jedynie tzw. bezskuteczność umowy względem osoby, na rzecz której wydano postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Tak czy inaczej ryzyko dla nabywcy decydującego się na zawarcie umowy sprzedaży mieszkania spółdzielczego z ustanowionym zakazem zbywania jest ogromne i może się wiązać np. z późniejszą koniecznością tolerowania egzekucji prowadzonej z nabytego prawa przez uprawnionego legitymującego się stosownym zabezpieczeniem.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|