Gazeta Podatkowa nr 47 (1818) z dnia 14.06.2021
Akt notarialny dla umowy przedwstępnej
Planuję zakup działki budowlanej. Będzie on częściowo finansowany z kredytu bankowego. Z tego powodu nie możemy od razu podpisać umowy docelowej, umowy sprzedaży, ale wcześniej będziemy zawierać umowę przedwstępną. Zalecono nam, aby taka umowa miała formę aktu notarialnego. Czy jest to konieczne? Czy nie zwiększy to kosztów z uwagi na konieczność zapłaty taksy notarialnej dwukrotnie?
Przede wszystkim warto wyjaśnić, że wybierając formę aktu notarialnego dla umowy przedwstępnej, nie będzie konieczności płacenia notariuszowi dwukrotnie większej taksy notarialnej. Przewiduje się bowiem, że za podpisanie umowy zobowiązującej, zawartej pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu (umowy przedwstępnej), podobnie jak za umowę przenoszącą własność lub użytkowanie wieczyste, w wykonaniu umowy zobowiązującej (umowy przyrzeczonej) pobiera się połowę taksy notarialnej. Innymi słowy, pół stawki płaci się przy umowie przedwstępnej i pół przy umowie przyrzeczonej. Nie płaci się zatem dwa razy większej taksy.
Umowa przedwstępna może być spisana w formie pisemnej - ona bowiem nie przenosi jeszcze własności nieruchomości. Niemniej gdy strony zdecydowały się na taką zwykłą formę, a strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej (tzw. ujemny interes umowny). Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Mowa o tym w art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740).
Zupełnie inaczej jest przy formie aktu notarialnego. Gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. Innymi słowy, jeśli umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości będzie zawarta w formie aktu notarialnego i będzie zawierała wymagane prawem elementy, wówczas można będzie nie tyle dochodzić ograniczonego odszkodowania od strony, która umowy przyrzeczonej nie chce wykonać, co przymusić ją sądownie do tego, aby do sprzedaży doszło. W istotny zatem sposób wybór tej kwalifikowanej formy umowy dla umowy przedwstępnej wzmacnia tego rodzaju porozumienie, zapewnia jej wykonanie. Każda ze stron ma zatem pewność, że druga strona wykona ciążące na niej zobowiązanie - czy to dobrowolnie, czy na skutek wydania przez sąd orzeczenie zastępującego oświadczenie strony uchylającej się od podpisania umowy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|