Gazeta Podatkowa nr 82 (1644) z dnia 14.10.2019
PCC przy nabyciu gruntu rolnego
Jestem rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne o powierzchni 13 ha. Znalazłem ofertę sprzedaży gruntu rolnego o powierzchni 0,8 ha, który zamierzam kupić. Czy taka umowa sprzedaży będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?
Generalnie umowa sprzedaży np. rzeczy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (oczywiście poza pewnymi wyjątkami). Stawka podatku przy sprzedaży nieruchomości wynosi 2%. Przewiduje się jednak szereg wyjątków. Jeden z nich dotyczy sytuacji poruszonej w pytaniu. Zgodnie z przepisami, zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto wymaga się, aby gospodarstwo było prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Tak określa art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1519).
Przepis ten można interpretować na dwa sposoby, dlatego wywołuje pewne wątpliwości w praktyce. Dotyczą one tego, czy ze wspomnianego zwolnienia można skorzystać także wtedy, gdy nabywa się część gruntu rolnego (o powierzchni mniejszej niż 1ha). Często organy skarbowe stoją na stanowisku, że nie jest to możliwe, gdyż ich zdaniem przedmiotem nabycia musi być grunt rolny, którego powierzchnia wynosi co najmniej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Powoduje to, że nabycie działki (działek) gruntu rolnego tworzących gospodarstwo rolne o powierzchni mniejszej niż wspomniana nie pozwala na skorzystanie z tego zwolnienia.
Rozsądna wydaje się być jednak odmienna interpretacja. Zgodnie z nią, istotą zwolnienia jest to, aby nabywane grunty rolne w chwili ich sprzedaży, stanowiły gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, tzn. wchodziły w skład takiego gospodarstwa rolnego. Tym samym pojedyncza nieruchomość (grunt rolny) będąca przedmiotem sprzedaży może mieć mniejszą powierzchnię niż 1 ha. Ważne jest jednak, aby w chwili sprzedaży grunty rolne wchodziły w skład gospodarstwa rolnego sprzedawcy w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Zwolnieniem z opodatkowania nie są natomiast objęte grunty, które w momencie ich zbywania nie miały statusu gruntów rolnych (tzn. nie wchodziły w skład gospodarstwa rolnego zbywcy), nawet wtedy, gdy po nabyciu zostałyby włączone w skład gospodarstwa rolnego nabywcy lub w wyniku zmiany ich statusu prawnego można by z tych gruntów utworzyć gospodarstwo rolne.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|