Gazeta Podatkowa nr 1 (1563) z dnia 3.01.2019
Realizacja reklamacji po 1,5 roku od zakupu
Uprawnienia z tytułu rękojmi nie służą naprawie wszelkich wad dotyczących rzeczy, w tym takich, które pojawiają się w toku eksploatacji, lecz jedynie wad, które istnieją bądź ich przyczyna tkwi w rzeczy już w momencie jej wydania.
STAN FAKTYCZNY:
Powód, będący konsumentem w dniu 27 czerwca 2016 r. nabył w sklepie pozwanego radio samochodowe za kwotę 239 zł. Tego samego dnia przedmiotowe radio zostało mu wydane. W dniu 9 lutego 2018 r. powód zgłosił pozwanemu wystąpienie wady rzeczy w ramach rękojmi, domagając się wymiany rzeczy na nową. Wskazał, że radio nie działa, a wadę stwierdził 25 stycznia 2018 r. Zgłoszenie zostało rozpoznane odmownie. Stwierdzono, że powodem nieprawidłowego działania radia jest jego zawilgocenie. W piśmie z 26 lutego 2018 r. powód odstąpił od umowy, żądając zwrotu kwoty uiszczonej tytułem ceny radia. Pozwany zakwestionował okoliczność, aby wada polegająca na zawilgoceniu radia istniała już w chwili sprzedaży rzeczy. Wskazał, że od dnia zawarcia umowy sprzedaży i wydania rzeczy upłynęło 1,5 roku, wobec czego w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania art. 5562 Kodeksu cywilnego.
Konsument skierował sprawę do sądu, domagając się możliwości odstąpienia od umowy i zwrotu zapłaconej za radio ceny.
SĄD ORZEKŁ:
Sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (tj. w chwili wydania rzeczy) lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili (art. 559 K.c.). Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, co do zasady, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem 2 lat. W tym kontekście Sąd zwrócił uwagę, że pozwany stwierdził zaistnienie wady 25 stycznia 2018 r., a więc około 1,5 roku po zawarciu umowy sprzedaży. Art. 5562 K.c. wprowadza domniemanie, że wada fizyczna lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego, jeśli wada ta została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej. Tym samym po upływie roku od przejścia niebezpieczeństwa na kupującego, to ten ostatni musi wykazać, iż wada istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikła z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili.
Wada rzeczy została przez powoda stwierdzona 25 stycznia 2018 r. W tym stanie to na nim spoczywał ciężar udowodnienia, że już w momencie wydania radia było ono dotknięte wadą, bądź też tkwiła w nim przyczyna, która spowodowała wadę w dacie późniejszej. Powód nie podał innej przyczyny wady, niż wskazana przez pozwanego, a jedynie podniósł, że nie przyczynił się do zawilgocenia radia.
Sąd uznał, że przyczyną wadliwego działania radia było jego zawilgocenie. W związku z tym, że reklamację zgłoszono po upływie roku od momentu zakupu radia, to na konsumencie istniał obowiązek wykazania, że wada ta istniała już w chwili jego zakupu. Konsument tego nie udowodnił, więc Sąd oddalił powództwo w całości.
(wyrok Sądu Rejonowego w Szczytnie z dnia 2 lipca 2018 r., sygn. akt I C 856/18 - orzeczenie nieprawomocne)
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|