Gazeta Podatkowa nr 45 (1711) z dnia 4.06.2020
Zastrzeżenie w umowie prawa pierwokupu
Nieruchomość, której jestem właścicielem jest obciążona prawem pierwokupu. Chciałbym ją sprzedać. Czy mogę od razu podpisać umowę sprzedaży, czy muszę wcześniej formalnie złożyć ofertę osobie, na której rzecz wspomniane prawo pierwokupu zostało ustanowione?
O ile przepis szczególny albo umowa nie stanowi inaczej, rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Tak przewiduje art. 597 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.). Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu (tu: Czytelnik) powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Prawo pierwokupu wykonuje się przez oświadczenie złożone zobowiązanemu. Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu, wymaga zachowania szczególnej formy (np. formy aktu notarialnego w przypadku nieruchomości), oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie.
Zobowiązany właściciel ma prawo ustalić cenę swobodnie i podpisać umowę sprzedaży. Prawo pierwokupu co do nieruchomości można wykonać w ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży, chyba że zostały zastrzeżone inne terminy. W przypadku, gdy osoba uprawniona wykona prawo pierwokupu, nabędzie nieruchomość po cenie ustalonej przez właściciela. Natomiast po upływie terminu na złożenie oświadczenia przez uprawnionego i nieskorzystaniu przez niego z prawa pierwokupu można będzie zawrzeć ostateczną (bezwarunkową) umowę, której skutkiem będzie przeniesienie własności na osobę trzecią.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|