Gazeta Podatkowa nr 94 (926) z dnia 22.11.2012
Umowa przedwstępna sprzedaży a podatek od nieruchomości
Zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości nie skutkuje przeniesieniem obowiązku opłacania podatku od nieruchomości w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości.
STAN FAKTYCZNY:
Podatniczka wniosła o wznowienie postępowania w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za lata 2009-2010. Przedmiotowa nieruchomość od 2008 r. wykorzystywana była na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W 2009 r. podatniczka na podstawie umowy przedwstępnej sprzedaży przekazała tę nieruchomość w posiadanie spółce z o.o. Z zapisów umowy wynikało m.in., iż strona nieodpłatnie udostępnia spółce nieruchomość celem korzystania z niej i jej eksploatacji.
W opinii podatniczki to na spółce w tym czasie ciążył obowiązek opłacania podatku od nieruchomości za przedmiotową nieruchomość. Z jej stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy (burmistrz) oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Swoje stanowisko podatniczka argumentowała m.in. faktem, że spółka w spornym okresie osiągała zyski z nieruchomości. Ponadto nieruchomość ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych i była przez spółkę amortyzowana. Spółka samodzielnie dokonała też jej remontu.
Sprawa ze skargi podatniczki trafiła do WSA.
SĄD ORZEKŁ:
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu rozpatrując sprawę uznał ją za nieuzasadnioną. Wskazał, że podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in.:
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownikami wieczystymi gruntów.
Sąd rozpoznając sprawę zwrócił uwagę na fakt, iż w wyniku przedwstępnej umowy sprzedaży spółka nabyła jedynie faktyczne władztwo nad nieruchomością za zgodą i wolą właścicielki. Z treści umowy nie wynika natomiast (tak jak chciała skarżąca), że sporna nieruchomość przeszła w posiadanie samoistne spółki. Postanowienia aktu notarialnego przewidywały jedynie, iż spółka zobowiązała się nabyć (a skarżąca sprzedać) tę nieruchomość do określonego dnia. Sąd zważył również, iż w stosunkach z organami władzy publicznej spółka nie stawiała siebie w pozycji podmiotu uprawnionego do rozporządzania nieruchomością, natomiast co istotne, skarżąca z uprawnień i obowiązków właściciela nigdy nie zrezygnowała. Chodzi tutaj m.in. o fakt, że po zawarciu umowy przedwstępnej i przekonaniu, że spółka stała się na mocy jej postanowień posiadaczem samoistnym nieruchomości, nie złożyła korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem, że od dnia zawarcia tej umowy nie jest już podatnikiem podatku za przedmiotową nieruchomość.
W świetle przedstawionych argumentów sąd uznał, że spółka w wyniku zawartej umowy nie stała się użytkownikiem samoistnym i tym samym nie była podatnikiem podatku od nieruchomości.
(wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 72/12 - orzeczenie nieprawomocne)
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|