Gazeta Podatkowa nr 57 (889) z dnia 16.07.2012
Opodatkowanie sprzedaży psa
Mój pies się oszczenił. Chcę sprzedać młode. Czy taka transakcja - umowa sprzedaży - jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Spotkałam się ze stanowiskiem, że zwierzęta nie mogą być traktowane "jak rzecz", dlatego od ich sprzedaży nie trzeba uiszczać podatku.
Pytanie Czytelniczki jest w pewnym sensie usprawiedliwione. Kwestia opodatkowania sprzedaży psa może budzić w praktyce pewne wątpliwości. W myśl przepisów, tego rodzaju umowa sprzedaży podlega zasadniczo podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Takie też stanowisko zajmują urzędy skarbowe. Tak wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).
Kodeks cywilny stanowi, że rzeczą są jedynie przedmioty materialne. Ten akt prawny jest głównym źródłem prawa cywilnego i odpowiada na pytanie, czym pod względem prawnym jest rzecz, która rzecz to ruchomość, która to nieruchomość.
W związku z powyższym przyjąć trzeba, że zwierzę należy uznać za przedmiot materialny. Jednakże jako istota żywa jest ono zdolne do odczuwania cierpienia, dlatego uznaje się, że jest to rzecz o pewnym wyjątkowym charakterze. Niektórzy podatnicy wskazują właśnie na tę charakterystyczną "cechę" zwierzęcia i wywodzą z tego, że zwierzę nie może być traktowane jako rzecz. Prawdą jest, że w wielu przepisach formułuje się różnego rodzaju nakazy i zakazy, ale ich celem jest zapewnienie maksymalnej ochrony dla zwierząt i ich humanitarnego traktowania (np. ustawa o ochronie zwierząt określa szczególne wymogi dotyczące utrzymywania zwierząt domowych, specjalne wymogi dotyczące hodowli, np. hartów).
Reasumując, zwierzę jest rzeczą w rozumieniu prawa cywilnego i podatkowego, choć nie należy zwierząt traktować "jak rzecz" - trzeba obchodzić się z nimi z odpowiednią starannością. Takie też stanowisko podzielają urzędy skarbowe i należy uznać to za stanowisko prawidłowe.
WSA w Warszawie w wyroku z dnia 5 października 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 615/09, wskazał, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzono z powodu konieczności zapewnienia tym żywym istotom właściwego traktowania, a nie po to, aby wykreować przywileje podatkowe w związku z obrotem nimi. Tym samym nie ma wątpliwości, że z punktu widzenia prawa sprzedaż zwierzęcia to sprzedaż rzeczy, co powoduje, że będzie ona podlegać opodatkowaniu i spowoduje konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile nie będą miały zastosowania żadne zwolnienia podatkowe. Innym wyjątkiem jest sytuacja, gdy z uwagi na okoliczności sprzedaży taka transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|