Gazeta Podatkowa nr 42 (874) z dnia 24.05.2012
Wyposażenie mieszkania przechodzi na jego nabywcę
Kupiłem mieszkanie. W umowie sprzedaży nie zawarto postanowień dotyczących jego wyposażenia, choć według ustaleń w mieszkaniu miały pozostać rzeczy zamontowane w nim na stałe. W dniu wydania lokalu okazało się, że zabrano i wymieniono na gorsze wszystkie dające się usunąć elementy wyposażenia, tj. nowe okna, podłogi, meble kuchenne na wymiar i sprzęty w nich zabudowane, elementy armatury w łazience i kuchni, lampy. Czy były właściciel miał do tego prawo?
NIE. Wymienione elementy wyposażenia lokalu, jako jego części składowe bądź przynależności, od chwili zawarcia umowy sprzedaży stanowią własność Czytelnika. Wynika to z przepisów art. 47, 51 i 52 Kodeksu cywilnego. Przejście własności lokalu na Czytelnika nastąpiło bowiem z chwilą podpisania aktu notarialnego, a nie później z chwilą wydania mieszkania czy wpisu do księgi wieczystej.
Częściami składowymi lokalu są rzeczy stale z nim związane w sposób trwały, tak że nie mogą być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany ich samych bądź lokalu. Nie mogą one stanowić odrębnego przedmiotu własności ani innych praw rzeczowych, a to oznacza, że wraz z lokalem przechodzą na własność każdorazowego jego nabywcy. Umowa sprzedaży mieszkania, o ile nic innego nie wynika z jej treści, odnosi skutek w postaci przeniesienia własności na nabywcę także wobec przynależności. Tak określa się rzeczy ruchome złączone z lokalem w celu korzystania z niego zgodnie z jego przeznaczeniem, np. dla realizacji potrzeb mieszkalnych, ale złączenie to jest przemijające, a więc rzeczy te można bez uszkodzenia odłączyć.
Za części składowe mieszkania spośród wymienionych przez Czytelnika należy uznać okna, podłogi, armaturę. Tak należałoby także określić meble kuchenne na wymiar i sprzęty w nich zabudowane, jeśli są trwale złączone ze ścianami kuchni i nie sposób ich wymontować bez uszkodzenia mebli lub ścian. W przeciwnym razie stanowią one przynależności lokalu. Skoro bowiem są to meble zrobione na wymiar konkretnej kuchni, należy uznać, że są potrzebne do korzystania z danego lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem. Bez względu jednak na kwalifikację, tego rodzaju meble i sprzęty kuchenne przechodzą na własność nabywcy z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Za przynależności należy uznać również lampy.
Czytelnik może zatem skutecznie, także na drodze sądowej, jako właściciel, dochodzić wydania części składowych lokalu oraz rzeczy stanowiących przynależności w chwili jego zbycia.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|