Gazeta Podatkowa nr 25 (1482) z dnia 26.03.2018
Skutki niewykonania przedwstępnej umowy sprzedaży
W związku z zamiarem zakupu mieszkania dla pracowników zawarłem z dotychczasowym właścicielem umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości (akt notarialny). W umowie ustaliliśmy, że w ciągu pół roku zostanie zawarta umowa przenosząca własność. Sprzedający jednak od kilku miesięcy odwleka ostateczną sprzedaż nieruchomości twierdząc, że nie skończył jeszcze budowy swojego nowego domu. Czy mogę żądać od sprzedającego wykonania umowy?
Umowa przedwstępna nie przenosi własności nieruchomości, zatem do czasu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży sprzedawca jest właścicielem nieruchomości. Sytuacja Czytelnika jest jednak korzystna z uwagi na fakt, że umowa przedwstępna zawarta została w formie aktu notarialnego. Pomimo bowiem, że taka czynność nie przenosi na nabywcę własności nieruchomości, to umożliwia mu żądanie od sprzedającego wykonania umowy. Przy czym powinna ona określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, przede wszystkim takie jak określenie zbywanej nieruchomości oraz cenę sprzedaży. Kwestie prawne związane z umową przedwstępną uregulowane są w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
Natomiast konsekwencje uchylania się przez sprzedającego od zawarcia umowy przyrzeczonej szczegółowo określone zostały w art. 390 K.c. W przypadku Czytelnika zastosowanie znajdzie § 2 tego artykułu, bowiem umowa przedwstępna została zawarta w takiej samej formie, jaka jest właściwa dla umowy przyrzeczonej.
Zatem Czytelnik może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
Z uwagi na krótki, roczny termin przedawnienia roszczeń z tytułu umowy przedwstępnej, liczony od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta, wobec opieszałości sprzedawcy Czytelnik powinien wezwać go do wykonania umowy wyznaczając w tym celu odpowiedni termin sporządzenia umowy przyrzeczonej. Jeżeli nie przyniesie to skutku i sprzedawca nie przystąpi dobrowolnie do aktu notarialnego, Czytelnik może wystąpić do sądu z pozwem o zawarcie umowy przyrzeczonej. W takiej sytuacji wyrok sądu zastępuje oświadczenie sprzedawcy o zbyciu nieruchomości. Dlatego, biorąc pod uwagę postawę sprzedawcy, Czytelnik powinien pamiętać o zachowaniu potwierdzenia nadania sprzedawcy pisma wzywającego go do zawarcia umowy przyrzeczonej.
Gdyby umowa przedwstępna dotycząca zakupu nieruchomości była zawarta w innej formie niż akt notarialny, Czytelnik mógłby domagać się jedynie stosownego odszkodowania.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|