Gazeta Podatkowa nr 28 (1382) z dnia 6.04.2017
Dochodzenie roszczeń z rękojmi przez wspólnotę mieszkaniową
Podczas zebrania rocznego w naszej wspólnocie mieszkaniowej poszczególni właściciele mieszkań zgłaszali swoje zastrzeżenia dotyczące wad w budynku wybudowanym w 2015 r. Większość właścicieli mieszkań kupiło mieszkania w ciągu ostatniego roku i chce dochodzić odpowiedzialności od dewelopera. Czy możemy występować przeciwko deweloperowi jako wspólnota mieszkaniowa?
Roszczenia z tytułu rękojmi za wady przysługują nabywcy nieruchomości w stosunku do jej sprzedawcy. Zasady tej odpowiedzialności uregulowane są w art. 556 i następne Kodeksu cywilnego. W ramach rękojmi nabywca może żądać: naprawienia rzeczy, wymiany rzeczy na wolną od wad, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. W przypadku sporów z deweloperem, jego możliwości uchylenia się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi są ograniczone, bowiem w umowach z konsumentami nie można wyłączyć ani ograniczyć uprawnień z rękojmi. Deweloper nie będzie także w stanie wykazać, że kupujący wiedział o wadzie.
W praktyce, w przypadku gdy wady w nieruchomości dotyczą całego lub większości budynku, właściciele są zainteresowani prowadzeniem jednego sporu z deweloperem. W tym celu powinni zawrzeć ze wspólnotą mieszkaniową umowę cesji, przenosząc na wspólnotę swoje uprawnienia z rękojmi, w tym uprawnienie do dochodzenia odszkodowania. Na dopuszczalność takiego rozwiązania wskazał Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 29 stycznia 2014 r., sygn. akt III CZP 84/13. Co ważne, aby wystąpić z pozwem do sądu, cesja nie musi zostać zawarta przez wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej. Nie ma więc przeciwwskazań, aby Czytelnik wraz z innymi członkami wspólnoty mieszkaniowej przelał na wspólnotę swoje uprawnienia z rękojmi, a następnie wspólnota wystąpiła do sądu przeciw deweloperowi.
W przypadku wad nieruchomości sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna została stwierdzona przed upływem 5 lat od wydania nieruchomości.
"Właściciel lokalu może uznać, że przelanie przysługujących mu uprawnień na wspólnotę mieszkaniową zapewni mu właściwą ochronę jego interesów i wpłynie na zakres obciążających go kosztów zarządu nieruchomością wspólną". Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2014 r., sygn. akt III CZP 84/13 |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|