Gazeta Podatkowa nr 33 (1178) z dnia 23.04.2015
Darowizna dla dziecka z całkowitym zwolnieniem podatkowym
Chcę darować córce określoną kwotę pieniędzy celem pomocy w usamodzielnieniu się. Córka użyje tych środków jako wkładu własnego przy kredycie na zakup mieszkania. Czy tego rodzaju pomoc na rzecz dziecka jest zwolniona z opodatkowania?
Zwolnienie może dotyczyć każdej sytuacji, niezależnie od kwoty, o ile przysporzenie majątkowe następuje pomiędzy wskazanymi w przepisach osobami oraz przy spełnieniu innych warunków. Uprawnienie do tzw. całkowitego zwolnienia podatkowego przysługuje osobom z "grupy zerowej" w podatku od spadków i darowizn, a należą do niej: małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Wynika to z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86).
W celu skorzystania ze zwolnienia od podatku (np. od darowizny) obdarowany (jako podatnik) musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, o dokonanej czynności. Zgłoszenie nie może wyglądać dowolnie - należy to zrobić na urzędowym formularzu o symbolu SD-Z2.
Drugim wymogiem (przy darowiźnie środków pieniężnych) jest udokumentowanie otrzymania tych środków dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Jest to niezbędne, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych przekracza tzw. kwotę wolną, tj. 9.637 zł.
Środki muszą zostać udokumentowane wpłatą na rachunek bankowy nabywcy (obdarowanego), co oznacza, że wcale nie jest do tego potrzebny przelew - dopuszczalne jest więc rozwiązanie, że darczyńca udaje się do banku i wpłaca gotówkę na rachunek nabywcy. Wówczas również zachowane pozostaje prawo do zwolnienia.
Warto zaznaczyć, że zgodnie ze stanowiskiem sądów oraz interpretacjami podatkowymi nie ma konieczności, by dokonywać przelewu z rachunku, którego posiadaczem jest darczyńca. Podobnie darowizna może trafić bezpośrednio na rachunek innego podmiotu (np. dewelopera czy sprzedawcy mieszkania). Ważne, aby z tytułu przelewu było wiadome, o jaką darowiznę chodzi (od kogo dla kogo).
W przypadku niespełnienia warunków opisanych powyżej nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|