Gazeta Podatkowa nr 92 (1549) z dnia 15.11.2018
Rażąca niewdzięczność obdarowanego
Ojciec 10 lat temu darował mi działkę budowlaną. Moje relacje z nim mocno się pogorszyły z mojej winy. Ojciec poinformował mnie, że zamierza odwołać darowiznę. Czy po tak długim czasie może do tego dojść?
Upływ czasu od dokonania darowizny jest w tej sytuacji bez znaczenia. Odwołanie darowizny, która została już wykonana, to instytucja nadzwyczajna, której zastosowanie wchodzi w grę tylko w wyjątkowym przypadku.
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeśli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Gdy w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, jeżeli nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem. Ponadto darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Tak stanowi art. 898 i 899 Kodeksu cywilnego.
Rażąca niewdzięczność to pojęcie nieostre. Przyjmuje się jednak, że chodzi tu o postępowanie obdarowanego, które polega na działaniu lub zaniechaniu (nieczynieniu) skierowanym bezpośrednio lub nawet pośrednio przeciwko darczyńcy, cechujące się tym, że oceniając rzecz rozsądnie jest uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę. Rażącą niewdzięczność musi cechować znaczne nasilenie złej woli skierowanej na wyrządzenie darczyńcy krzywdy czy szkody majątkowej. O istnieniu bądź nieistnieniu podstaw do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności decydują w każdym przypadku okoliczności rozpoznawanej sprawy. Darowizna wytwarza stosunek etyczny między darczyńcą a obdarowanymi, cechujący się obowiązkiem wdzięczności. Pogwałcenie tego obowiązku przez dopuszczenie się ciężkich uchybień obwarowane jest sankcją w postaci odwołania darowizny.
W przypadku darowizny, której przedmiotem była nieruchomość, skuteczne odwołanie darowizny nie powoduje jeszcze automatycznego przejścia własności na rzecz darczyńcy. Konieczne jest do tego podpisanie przez strony stosownego porozumienia o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości w formie aktu notarialnego. Jeśli obdarowany nie będzie chciał stawić się do notariusza, konieczne będzie wniesienie sprawy do sądu. Wyrok, w którym sąd zobowiąże obdarowanego do przeniesienia nieruchomości na darczyńcę, będzie miał taki skutek, że nie będzie konieczne składanie stosownego oświadczenia u notariusza.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|