Gazeta Podatkowa nr 31 (2010) z dnia 17.04.2023
Wpłata środków tytułem darowizny a data podpisania umowy
Mama przelała mi 120 tys. zł tytułem darowizny. Nie informowałam o tej sprawie urzędu skarbowego. Osiem miesięcy później zawarłyśmy umowę darowizny, udałyśmy się do notariusza w celu podpisania aktu notarialnego w tej sprawie. Niedawno dostałam informację z urzędu skarbowego w sprawie wymierzenia podatku od spadków i darowizn. Czy jako osoba bliska nie jestem zwolniona z tego podatku? Czy notariusz nie powinien powiadomić organu podatkowego o tej darowiźnie?
Czytelniczka (obdarowana) należy do tzw. zerowej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Podatnik (obdarowany) ma prawo w tym przypadku skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego i nie płacić podatku od spadków i darowizn niezależnie od wartości otrzymanych praw. W tym celu, co do zasady, konieczne jest dokonanie zawiadomienia o nabyciu własności rzeczy lub praw na formularzu SD-Z2. W przypadku darowizny środków pieniężnych konieczne jest udokumentowanie otrzymania środków we właściwy sposób, np. dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje m.in. przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron. Reguluje to art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.).
Zawiadomienia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron (np. jak w przypadku darowizny nieruchomości), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Często darowizna dokonywana jest bez zachowania wspomnianej formy i taka umowa jest ważna, gdyż poza wyjątkami, umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Z pytania wynika, że darowizna została wykonana - mama przelała córce umówioną kwotę. Zatem to wtedy doszło do zawarcia umowy i do powstania obowiązku podatkowego. Przyjmuje się, że na gruncie powołanego przepisu podatkowego nie jest zasadniczo istotne, czy i kiedy obdarowany złożył oświadczenie o przyjęciu darowizny ani też potwierdzenie faktu dokonania darowizny, jeśli taka darowizn w przeszłości została skutecznie dokonana (tak jak ma to miejsce w omawianym przypadku).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|