Gazeta Podatkowa nr 64 (1730) z dnia 10.08.2020
Spłacenie długu przez osobę trzecią może stanowić darowiznę
Zamierzam wziąć ślub. Mam pewne długi, o których powiedziałam narzeczonemu. Ten zaproponował, że je spłaci. Nie mamy zamiaru spisywać żadnej umowy na tę okoliczność, nie otrzymam od narzeczonego żadnych pieniędzy - po prostu narzeczony przeleje środki na konto moich wierzycieli. Czy taka czynność będzie podlegać opodatkowaniu?
TAK. Czynność, o której mowa w pytaniu, stanowić będzie darowiznę. Bez znaczenia będzie czy strony zawrą umowę na piśmie oraz ewentualnie jaka będzie jej nazwa. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Tak stanowi art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego. Istotna jest odpowiedź na pytanie, czym jest bezpłatne przysporzenie. Nie ma wątpliwości, że będzie nim np. przekazanie środków pieniężnych. Wskutek tego majątek drugiej strony powiększa się, następuje wzrost jej aktywów. Jednak również zmniejszenie pasywów wpływa korzystnie na majątek osoby, której to dotyczy. Dlatego spłacenie cudzego długu przez inną osobę niż sam dłużnik stanowi świadczenie na rzecz osoby, którą ten dług obciążał. Jest to również darowizna.
Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny. Jeśli Czytelnik dokona wspomnianych czynności przed ślubem, pojawi się konieczność złożenia przez Czytelniczkę zeznania podatkowego SD-3 oraz zapłaty podatku i to według stawki najwyższej (narzeczony formalnie należy do III grupy podatkowej).
Spłata cudzego długu może stanowić darowiznę.
Inaczej będzie wyglądać sprawa, jeśli do spłaty długu dojdzie w momencie, gdy Czytelniczka i jej narzeczony będą już małżeństwem. Taka czynność nadal będzie stanowić darowiznę, jednak Czytelniczka uzyska możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia podatkowego. W tym celu będzie musiała dokonać zawiadomienia urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 we właściwym terminie oraz załączyć dowód przekazania wspomnianych środków np. na rachunek płatniczy wierzyciela (przy czym z dokumentu musi wynikać, że chodzi o spłatę długu Czytelniczki). Jeśli warunki te zostaną spełnione, nie pojawi się konieczność zapłaty podatku, niezależnie od wielkości długu, który został spłacony.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|