Gazeta Podatkowa nr 18 (1475) z dnia 1.03.2018
Odwołanie darowizny znajdującej się w majątku wspólnym małżonków
Blisko rok temu podarowałem synowi działkę pod budowę domu. Syn pozostaje w związku małżeńskim. W akcie notarialnym zapisałem, że grunt ma trafić do majątku wspólnego małżonków. Chciałem, aby każdy z małżonków został obdarowany na równych prawach. W międzyczasie doszło do poważnego pogorszenia się relacji między mną a żoną syna. Mimo pomocy z mojej strony synowa zapowiedziała, że wyprowadza się z rodzinnego domu i zamierza wnieść sprawę o rozwód. Chciałbym odwołać darowiznę - czy mogę zrobić to jedynie względem synowej?
W opisanej sprawie istotne są dwa aspekty. Po pierwsze, dopuszczalność odwołania darowizny, która została już wykonana, oraz po drugie, sposób ewentualnego odwołania ze skutkiem wobec małżonków. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Stanowi o tym art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego. Należy zauważyć, że potencjalnie niewdzięczności mógł dopuścić się tylko jeden z obdarowanych małżonków.
Dopuszcza się odwołanie darowizny ze skutkiem tylko wobec jednego małżonka.
Majątek wspólny w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej nie może być dzielony w czasie trwania tego ustroju, nie wyodrębnia się w tym czasie żadnych udziałów. Wedle jednego poglądu, cofnięcie woli darczyńcy wobec jednego małżonka w wyniku odwołania darowizny odnosi się także do aspektu wejścia tego przedmiotu darowizny do wspólnego majątku małżonków. Zatem darczyńca cofa swą wolę obdarowania małżonka i zarazem włączenia darowanej rzeczy do wspólnego majątku. Funkcjonuje też stanowisko, że w takiej sytuacji nie da się odzyskać darowizny. Darczyńcy będzie przysługiwać jedynie roszczenie pieniężne na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu i tylko takie żądanie będzie mógł zgłosić do małżonka (obdarowanego), który dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Według najbardziej dominującego aktualnie poglądu odwołanie darowizny w stosunku do jednego z małżonków sprawia, iż rzecz darowana staje się przedmiotem współwłasności obojga małżonków w częściach równych. Pozwala to darczyńcy żądać przeniesienia na niego udziału należącego do małżonka, w stosunku do którego darowiznę odwołał, gdyby zaś nie było to możliwe - zwrotu wartości tego udziału stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|