Gazeta Podatkowa nr 42 (1813) z dnia 27.05.2021
Problem z odwołaniem darowizny uczynionej na rzecz małżonków
Przed laty mój ojciec darował mi mieszkanie. Byłam już w związku małżeńskim, w którym obowiązywała wspólność majątkowa i wspólnie zdecydowaliśmy, żeby darowizna została dokonana do wspólnego majątku. Po dwóch latach od darowizny mąż mnie zostawił - w toku jest sprawa rozwodowa z żądaniem orzeczenia rozwodu z winy męża. Ojciec chce darowiznę odwołać, ale tylko w taki sposób, aby pozbawić własności mojego męża. Czy jest to możliwe?
TAK. Wynika to z faktu, że darczyńca (ojciec Czytelniczki) podjął decyzję o tym, że przedmiot darowizny ma wejść do majątku wspólnego małżonków. W pierwszej kolejności przypomnieć trzeba, że przedmioty majątkowe nabyte m.in. przez darowiznę, co do zasady, należą do majątku osobistego małżonka. Reguluje to art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy darczyńca postanowił inaczej. I z takim wyjątkiem mamy do czynienia w omawianej sprawie.
Odwołanie już wykonanej darowizny możliwe jest wyjątkowo, tj. gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Zakładając, że darczyńcy uda się przedłożyć dowody na wystąpienie wspomnianej niewdzięczności męża Czytelniczki, pojawi się kolejny problem wynikający z faktu, iż niewłaściwego zachowania dopuścił się tylko jeden z obdarowanych.
W okresie trwania wspólności majątkowej majątek wspólny jest niepodzielny. W takim przypadku, wedle jednego poglądu, odwołanie darowizny wobec jednego małżonka odnosi się także do aspektu wejścia tego przedmiotu darowizny do wspólnego majątku małżonków. Przyjmuje się, że darczyńca wycofuje swą wolę obdarowania małżonka i zarazem włączenia darowanej rzeczy do wspólnego majątku. Niektórzy wskazują, że w takiej sytuacji nie da się odzyskać przedmiotu darowizny, a jedynie darczyńcy będzie przysługiwać roszczenie pieniężne na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu i tylko takie żądanie będzie mógł zgłosić do małżonka, który dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Drugi pogląd wydaje się bardziej właściwy - nakazuje bowiem przyjąć, że odwołanie darowizny w stosunku do jednego z małżonków sprawia, iż rzecz darowana staje się przedmiotem współwłasności obojga małżonków w częściach równych. Pozwala to darczyńcy żądać przeniesienia na niego udziału należącego do małżonka, w stosunku do którego darowiznę odwołał (tu: męża Czytelniczki), gdyby zaś nie było to możliwe - domagać się zwrotu wartości tego udziału stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|