Gazeta Podatkowa nr 25 (1170) z dnia 26.03.2015
Nie każda darowizna zalicza się na schedę spadkową dziecka
Mój ojciec sporządził testament, w którym na spadkobierców powołał moje rodzeństwo. Ja natomiast ze spadku nic nie otrzymałem. Rodzeństwo twierdzi, że nie otrzymam również zachowku, gdyż na jego poczet zalicza się dużą darowiznę, którą ojciec przekazał na moją rzecz przed swoją śmiercią. Czy taki scenariusz jest możliwy?
Tak. W pewnych przypadkach może to mieć miejsce. Zgodnie z przepisami przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, z zachowaniem określonych reguł, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Stanowi o tym art. 993 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Nie dolicza się do spadku:
- drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych,
- dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
Przykładowo zatem darowizna mieszkania uczyniona na rzecz jednego z dzieci nie mieści się w ramach darowizny drobnej. Oznacza to, że musi zostać uwzględniona do rozliczenia. Zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. Podobna regulacja obowiązuje, gdy dochodzi do dziedziczenia ustawowego i dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem spadkobiercy. Są oni wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
Natomiast normalne darowizny dla dziecka, nawet jeśli występowały często, na schedę spadkową (czy zachowek) nie muszą być zaliczane. Innym problemem praktycznym jest rozgraniczenie pomiędzy darowizną jako czynnością prawną (rodzącą obowiązki natury podatkowej czy właśnie związane z zaliczeniem na poczet spadku) a przysporzeniami majątkowymi stanowiącymi realizację ustawowego obowiązku alimentacyjnego rodzica na rzecz dziecka.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|