Gazeta Podatkowa nr 5 (1150) z dnia 15.01.2015
Odwołanie darowizny po wymeldowaniu z mieszkania
Podarowałem wnukowi mieszkanie, po czym wyprowadziłem się do innego lokalu. Wnuk zamieszkał w moim byłym mieszkaniu wraz z małżonką. Po kilku miesiącach zostało wszczęte postępowanie administracyjne, które zakończyło się moim wymeldowaniem z tego mieszkania wbrew mojej woli. Sprawę zapoczątkował swoim wnioskiem mój wnuk. Czy na tej podstawie mogę odwołać darowiznę?
NIE. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności (art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego). Darowizna może być odwołana jedynie w ciągu roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.
W sytuacji opisanej w pytaniu trudno jednak dopatrzeć się rażącej niewdzięczności w złożeniu wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wszczęcie z urzędu postępowania administracyjnego, które dopiero na skutek wydania odpowiedniej decyzji przez organ doprowadziło do wymeldowania darczyńcy z mieszkania, które on wcześniej dobrowolnie opuścił. To darczyńca, nie wymeldowując się, naruszył obowiązek ustawowy w tym względzie, w związku z czym pismo wnuka inicjujące postępowanie doprowadziło do uregulowania kwestii meldunkowej zgodnie ze stanem faktycznym.
Poza tym meldunek stanowi jedynie administracyjne potwierdzenie faktu przebywania (zamieszkiwania) pod danym adresem i nie kreuje żadnego tytułu prawnego do lokalu. Ów tytuł prawny w postaci prawa własności darczyńca przeniósł bowiem tytułem darowizny na wnuka. Co jednak istotne, darczyńca dobrowolnie zmienił miejsce zamieszkania. W związku z tym nie była zapewne przedmiotem ustaleń stron możliwość dalszego korzystania z lokalu (np. na zasadzie służebności mieszkania) przez Czytelnika.
W wyroku z dnia 7 maja 2003 r. (sygn. akt IV CKN 115/2001) Sąd Najwyższy uznał, że pod pojęciem rażącej niewdzięczności mieści się tylko takie zachowanie się obdarowanego, polegające na działaniu lub zaniechaniu skierowanym bezpośrednio lub nawet pośrednio przeciwko darczyńcy, które oceniając rzecz rozsądnie, musi być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub czci albo mieniu darczyńcy oraz o naruszenie przez obdarowanego spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunków osobistych (rodzinnych) łączących go z darczyńcą oraz obowiązku wdzięczności.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|