Gazeta Podatkowa nr 94 (1135) z dnia 24.11.2014
Nie można zrzec się alimentów za darowiznę
Płacę alimenty na córkę, która się uczy. Dziecko nie jest pełnoletnie, wysyłam przelewy na rachunek matki. Czy mogę zwolnić się od alimentów w ten sposób, że uczynię na jej rzecz jakąś większą darowiznę, a ona podpisze mi oświadczenie o zrzeczeniu się alimentów? Jeśli tak, to w jakiej formie zawrzeć tego rodzaju porozumienie?
Czytelnik nie może zawrzeć z dzieckiem tego rodzaju umowy. W pierwszej kolejności musi pamiętać o tym, że matka dziecka jest jedynie przedstawicielem ustawowym i alimenty uiszczane na jej konto nie stanowią jej majątku. Nie może ona tym samym dowolnie decydować o losie tego rodzaju świadczeń. Alimenty przeznaczane są na koszty wychowania i utrzymania dziecka. Stanowią formę partycypacji drugiego rodzica w tego rodzaju wydatkach. Z tego też względu nie można zrzec się alimentów w imieniu dziecka, za darowiznę, którą ma otrzymać drugi rodzic.
Co więcej, zrzeczenie się jakiegoś prawa w imieniu dziecka - nawet gdyby w danej sytuacji było to prawnie dopuszczalne - stanowi z całą pewnością czynność zarządu majątkiem dziecka. Jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, a takiej czynności żaden rodzic samodzielnie nie może podjąć. Musi wcześniej uzyskać zgodę sądu. Sąd wyda zgodę tylko wtedy, gdy czynność taka będzie służyć dziecku, będzie zgodna z jego dobrem.
Równie ważnym argumentem przemawiającym za niedopuszczalnością takich porozumień między rodzicem a dzieckiem jest charakter świadczenia alimentacyjnego. Ma ono charakter osobisty (ściśle związany z osobą, której dotyczy), którego nie można się zrzec. Nie może się go zrzec ani matka w imieniu dziecka, ani samo dziecko. Może oczywiście w przyszłości nie chcieć otrzymywać alimentów (konkretnych rat alimentacyjnych), ale formalnie zrzec się tego prawa na przyszłość (do możliwości domagania się alimentów jako uprawniony) nie może. Wszelkie tego rodzaju porozumienia będą więc nieważne, gdyż są sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa.
Zatem rodzic może uczynić darowiznę na rzecz dziecka, ale nadal musi liczyć się z tym, że dziecko w przyszłości ma prawo domagać się od niego alimentów, w zakresie swoich usprawiedliwionych potrzeb oraz możliwości majątkowych i zarobkowych rodzica.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|