Gazeta Podatkowa nr 66 (1107) z dnia 18.08.2014
Umowa z następcą chroni przed zachowkiem
Ponad 30 lat temu otrzymałem od rodziców gospodarstwo rolne w trybie tzw. umowy z następcą. Nie zapłaciłem rodzicom za ziemię i sprzęty, lecz zobowiązałem się zapewnić im dożywotnio utrzymanie. W ubiegłym roku zmarł mój ojciec. Czy powinienem zapłacić zachowek na rzecz mojego rodzeństwa, które mieszka w mieście i nie otrzymało od rodziców żadnej nieruchomości?
Umowa z następcą nie jest umową darowizny, w związku z czym nie będzie ona miała znaczenia dla ewentualnych roszczeń o zachowek. W uchwale z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. akt III CZP 114/13, Sąd Najwyższy uznał, że wartość gospodarstwa rolnego przekazanego spadkobiercy (następcy) w drodze tzw. umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy nie podlega zaliczeniu na należną temu spadkobiercy schedę spadkową na podstawie art. 1039 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121). Podobnie ma się rzecz z niezaliczeniem wartości gospodarstwa na poczet zachowku należnego następcy (spadkobiercy).
Przepis stanowiący o zaliczeniu darowizn na potrzeby obliczania zachowku (art. 993 K.c.) posługuje się pojęciem "darowizna" w rozumieniu umowy darowizny uregulowanej w art. 888 K.c., a nie każdej czynności prawnej pod tytułem darmym.
Dla umowy przekazania gospodarstwa rolnego cecha nieodpłatności ma drugorzędne znaczenie, gdyż do jej istotnych elementów należą przede wszystkim: ograniczony krąg następców, praca osoby otrzymującej gospodarstwo oraz konieczność przekazania gospodarstwa rolnego dla otrzymania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|