Gazeta Podatkowa nr 32 (1073) z dnia 22.04.2014
Umowa darowizny z córką
Rodzicie zamierzają podarować córce mieszkanie. Córka latem br. wychodzi za mąż. Czy jeśli zamiarem rodziców jest obdarowanie wyłącznie córki, to należy się spieszyć z aktem notarialnym przed ślubem córki?
Nie ma takiej konieczności. W obu wariantach (umowa darowizny zawarta z córką jako panną lub z córką jako już mężatką) mieszkanie trafi wyłącznie do majątku córki i będzie stanowiło przedmiot jej majątku osobistego. Przyszłemu małżonkowi córki, niebędącemu stroną takiej darowizny, nie będzie przysługiwała współwłasność ani inne prawo rzeczowe do tego lokalu. Nie będzie mieć też żadnego znaczenia to, jaki ustrój majątkowy małżeński będzie obowiązywał córkę oraz jej (przyszłego) małżonka.
Nawet gdyby obdarowana (córka) w chwili zawierania umowy darowizny pozostawała w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, nie sprawi to, że mieszkanie to trafi do majątku wspólnego małżonków. Stosownie do art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.) do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Zatem w braku odmiennego postanowienia w umowie darowizny (która w tym wypadku musi przybierać dla swej ważności formę aktu notarialnego), mieszkanie będzie należało wyłącznie do obdarowanej córki.
Taka darowizna będzie w całości zwolniona z podatku od spadku i darowizn na podstawie art. 4 ust. 4a pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.). Ponieważ nabycie własności przez córkę nastąpi w formie aktu notarialnego, darowizna nie wymaga zgłoszenia organowi podatkowemu w terminie 6 miesięcy.
Oczywiście małżonek obdarowanej córki nie nabędzie też żadnych praw rzeczowych do wspomnianego mieszkania przez sam fakt zamieszkiwania w tym lokalu, wskutek dokonywania w nim nakładów (te podlegać mogą rozliczeniu dopiero w ramach ewentualnego podziału majątku wspólnego) ani też poprzez zameldowanie pod danym adresem.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|