Gazeta Podatkowa nr 24 (1065) z dnia 24.03.2014
PCC od darowizny przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym może być przedmiotem darowizny na rzecz innej osoby. Taka umowa nie przenosi automatycznie zobowiązań, a jedynie rodzi odpowiedzialność solidarną nabywcy za zobowiązania zbywcy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Normalnie darowizna taka nie wiąże się z obowiązkiem w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że dochodzi w niej również do przejęcia długów.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej przedsiębiorstwo. Zamiarem wspólników było darowanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników.
W związku z tym zadano pytanie: czy od transakcji darowizny przedsiębiorstwa wystąpi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Zdaniem wnioskodawczyni podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. W konsekwencji, jeżeli umowa darowizny skutkować będzie także przejęciem długów, to od tej części należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w przeciwnym wypadku podatek ten nie wystąpi.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zawarcie umowy darowizny podlega przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jedynie w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego, przy czym obowiązek podatkowy spoczywa wówczas na obdarowanym.
Zgodnie natomiast z art. 551 K.c., przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Czym innym jest jednak przejęcie długu, które wymaga zgody wierzyciela. Nabywca przedsiębiorstwa w drodze darowizny może przejąć dług dłużnika solidarnego, jakim jest zbywca przedsiębiorstwa. Dopiero w przypadku przejęcia długu przez nabywcę przedsiębiorstwa powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z powołanymi przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 lutego 2014 r., nr IBPBII/1/436-308/13/JP)
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|