Gazeta Podatkowa nr 90 (1027) z dnia 12.11.2013
Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego
Chcę podarować córce znaczną kwotę pieniędzy, którą ona użyje na wkład własny przy kredycie na zakup mieszkania. Jak duża może to być kwota, aby nie płacić z tego tytułu podatku?
W obecnym stanie prawnym nie obowiązuje już żadne ograniczenie kwotowe w sytuacji, gdy darowizna (czy też inne przysporzenie podlegające ustawie, np. spadek) dokonywana jest pomiędzy osobami zaliczonymi do tzw. grupy zerowej. Należą do niej małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. Obdarowani należący do tego kręgu podlegają co do zasady opodatkowaniu, jednak mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego. W tym celu należy spełnić w większości przypadków dwa warunki (w odniesieniu do darowizny środków pieniężnych). Po pierwsze, obdarowany musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, o dokonanej czynności (np. o darowiźnie). Zgłoszenie nie może wyglądać dowolnie - należy to zrobić na urzędowym formularzu SD-Z2. Drugim wymogiem jest udokumentowanie otrzymania tych środków dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Wynika to z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.).
Deklarację podatkową w związku z darowizną przez członka najbliższej rodziny należy złożyć na formularzu SD-Z2.
Celem powyższych wymogów jest uszczelnienie systemu podatkowego. Dlatego też nie trzeba dokonywać przelewu z rachunku, którego posiadaczem jest darczyńca. Podobnie darowizna może trafić bezpośrednio na rachunek innego podmiotu (np. dewelopera czy sprzedawcy mieszkania). Ważne, aby z tytułu przelewu było wiadome, o jaką darowiznę chodzi (od kogo dla kogo). Taka interpretacja wspomnianych przepisów została potwierdzona w licznym orzecznictwie sądowym. Co więcej, środki muszą zostać jedynie udokumentowane wpłatą na rachunek bankowy nabywcy (obdarowanego), co oznacza, że wcale nie jest do tego potrzebny przelew - dopuszczalne jest więc rozwiązanie, że darczyńca udaje się do banku i wpłaca gotówkę na rachunek nabywcy. Wówczas również zachowane pozostaje prawo do zwolnienia.
Jeśli jednak powyższe formalności nie zostaną zachowane (termin oraz złożenie prawidłowego zeznania na urzędowym formularzu), opodatkowanie darowizny będzie mieć miejsce i nastąpi na zasadach ogólnych właściwych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|